Вие имате прво да ја знаете вистината

(Видео)Нарко-мафијата во Сплит се пресметува со оган: Полицијата немоќна, граѓаните стравуваат од човечки жртви

Сплитската полиција потврди дека бил подметнат пожар на возилата во гаражата во Пујанк, додека „огнената војна“ на сплитското подземје продолжува непречено, а се повеќе невини граѓани стануваат за жртви на конфликтот на луѓето од криминалното милје.

– Заврши истрагата за пожарот што синоќа околу 23.40 часот избувна во просториите на гаражата на улицата Тијардовиќева во Сплит. Причина за пожарот е утврдена, подметнат пламен, а во пожарот се оштетени шест паркирани лични возила. Водиме кривична истрага за околностите на овој настан и се трага по сторителите – изјавија од Полициската управа на Сплит.

Така е отворена нова кривична истрага, која започна по првиот пожарот кој се случи на почетокот на месецов во истата гаража, каде изгореа пет автомобили и девет мотоцикли. Тогаш, околу 23.20 часот бил подметнат пожар, а веќе следното утро пристигнала информација дека се работело за отворен пламен или за скара.

Бројот на оштетени возила во двата пожари се искачи на 20, од ​​кои 11 коли: БМВ, Голф, Пежо, Опел, Мерцедес и Цитроен од вечерва, а Голф, Нисан, Ауди, Мерцедес и Сузуки од првиот пожар. Меѓу изгорените мотоцикли и скутери во гаражата се: Suzuki Burgman, Zamaha T MAX, Yamaha JZF-R1, Vespa, Piaggio, L1 и уште три неидентификувани марки.

Ноќниот пожар го извади на виделина поразителниот податок дека гаражата се издава на диво и уште попоразителниот факт што голем број паркинг места користат луѓе од сплитското нарко милје. Покрај маалските дилер, просторот го користат и оние од Солин.

Освен што подметнале пожари, тие во октомври се користеле и со рачна бомба фрлена врз возилата паркирани до семејната куќа. Бомбата и пожарите се поврзуваат со апсења кои се случија летово во Солин, кога беа избегнати судири, прскање во теретана во Солин и кршење на инвентарот на кафулиња со кои управуваат истите луѓе.

Причина за се е долгот за кокаин набавен во Задар, велат упатените. Полицијата ги има сите информации и го истражува истиот инцидент уште од самиот почеток, но засега никој не е уапсен. Не е ни чудо, затоа што ретко кој од тој „свет“ сака официјално да се изјасни за своето име и презиме за да се користи во кривичната постапка.

Од друга страна, при пожар на високи температур, оганот ја уништуваат секоја трага, а гаражите не се обезбедени со видео надзор. И покрај објективните причини кои го отежнуваат истражувањето, луѓето кои се колатерални жртви во конфликтите на подземјето, тешко ги прифаќаат овие настани.

– Не сум ни дилер, ни криминалец, автомобилот ми беше уништен во пожар три недели откако беше подметнат првиот. Што направија во тој период за да не заштитат? Ништо! На полицијата и е гајле затоа што кога криминалците се тепаат, пукаат и убиваат, тогаш има помалку работа за нив. Најмногу изгоре едно БМВ од кое се чини дека започнал огнот. Мојата беше помалку оштетена, но не требаше да биде. Е сега, полиција нека ми го даде нивното возило да го користам, и онака ништо не направиле, а очигледно не им требаат ни патролни возила. Нека полицијата конечно се разбуди! Кој ги контролира улиците на Сплит? Полицијата или криминалците? Дали треба да има мртви за да ги средат овие дивјаци – рече жител на Пујанки кој огорчено ги поставуваше прашања.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!