Вие имате прво да ја знаете вистината

Грција не престанува да се тресе, нов силен земјотрес на Крит, сега беше длабоко во морето

Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот бил на длабочина од 80 километри, пишува Ројтерс.

Ова е еден од серијата земјотреси кои го потресоа овој грчки остров во минатото.

Акис Целентис, директор на Геодинамичкиот институт, кој беше на Крит, рече дека властите дадоа ревидирана отчитување од 5,7 степени во споредба со 5,6 порано.

„Го почувствував. За среќа, беше во морето. Областа веќе беше оптоварена (од претходните земјотреси) и ако беше во внатрешноста, можеше да има штета“, изјави тој за грчката телевизија Скај ТВ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!