Вие имате прво да ја знаете вистината

Директорот на СЗО вели дека е длабоко загрижен: „Комбинацијата на омикрон и делта создава случаи на цунами“

Истовременото ширење на делта и омикронската варијанта на коронавирусот создава „цунами од случаи“, рече на прес-конференција денес генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Многу сум загрижен што омикронот, кој лесно се пренесува и се шири во исто време со делтата, води до цунами“, рече тој, додавајќи дека тоа е двојна закана што доведе до нагло зголемување на хоспитализирањата и смртните случаи.

Тедрос го повтори својот повик до земјите да дистрибуираат дози на вакцини против коронавирус поправедно и предупреди дека акцентот на засилувачките дози во побогатите земји може да доведе до недостиг на вакцини во посиромашните земји.

Тој рече дека СЗО е посветена да обезбеди секоја земја да достигне стапка на вакцинација од 70 проценти до средината на 2022 година, што ќе помогне да се стави крај на критичната фаза на пандемијата.

Новогодишната ноќ ќе биде втората годишнина откако Кина ја предупреди СЗО за 27 случаи на „вирусна пневмонија“ од непознато потекло во градот Вухан.

Оттогаш, повеќе од 280 милиони случаи на инфекција со коронавирус се пријавени ширум светот, а повеќе од 5 милиони починале.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!