Вие имате прво да ја знаете вистината

Мит или вистина ? Дали ова е една од првите девојки во која се заљубил Горан Бреговиќ !? (фото)

Не е тајна дека фронтменот на една од најпознатите балкански музички групи, Бело дугме, Горан Бреговиќ, кој следниот март ќе наполни 72 години, во младоста водел бурен живот. Во екот на популарноста на неговиот бенд, харизматичниот музичар важеше за миленик на жените, а од тој период кружат урбани легенди за неговите заводливи вештини кај понежниот пол.

Неговото име го поврзуваа со многу познати убавици, но тој како вистински џентлмен одби јавно да зборува за тоа. Никогаш не се фалеше со романси, но некои дами не криеја дека им е тешко да одолеат на неговиот шарм.

Така е примерот со актерката, Маја Сабљиќ, која еднаш призна дека за време на снимањето на филмот „Лични работи“ во 1979 година, кој следи по обидот да се запише на Факултетот за драмски уметности, Бреговиќ ја оставил без здив со својот шарм. Таа тогаш имала само 19 години, а познатиот музичар десет. Младата актерка тогаш живеела во Нови Сад, каде, како што велат граѓаните, често го среќавале Горан во близина на нејзината зграда.

Во раните 90-ти, Горан Бреговиќ се ожени со поранешната сараевска манекенка, Џенан Суџук, со која имаа три ќерки. Некаде во истиот период, Маја Саблиќ го кажа судбоносното „да“ на американскиот бизнисмен со српско потекло, Ѓорѓе Зечевиќ, со кој беше во брак до неговата смрт во 2012 година.

Таа се повлече од светот на актерството пред две децении, кога по улогата во филмот „Лавиринт“ и официјално објави дека повеќе нема повеќе да снима. Таа денес живее на релација Белград – Лос Анџелес.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!