Вие имате прво да ја знаете вистината

Несекојдневен гест на Владимир Путин: Погледнете како тој го пречека Александар Лукашенко (фото)

Рускиот претседател, Владимир Путин, денес на необичен начин го пречека својот белоруски колега, Александар Лукашенко.

За време на приемот, Владимир Путин возел автомобил марка, Мерцедес, пред Лукашенко, пред да се упатат на состанок во Санкт Петербург.

Претходно прес-службата на белорускиот лидер објави дека на 29 декември во Санкт Петербург ќе се одржи средба помеѓу Путин и Лукашенко, на која шефовите на државите ќе разговараат за актуелните прашања.

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, претходно изјави дека се уште не е утврдено кои одлуки ќе ги донесат Путин и Лукашенко и изјави дека не е сигурно дали двајцата ќе играат хокеј.

Лукашенко во саботата телефонски разговараше со Владимир Путин за итните прашања поврзани со соработката помеѓу двете држави, особено во областа на одбраната.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!