Вие имате прво да ја знаете вистината

Путин најавува: Заеднички Воени вежби на Русија и Белорусија на почетокот на следната година!

Рускиот претседател, Владимир Путин, денес ги објави своите планови за одржување на руско-белоруски воени вежби на почетокот на следната година.

Како што претпоставувате, ќе одржиме вежби во март или февруари, изјавил Путин на почетокот на средбата со белорускиот претседател, Александар Лукашенко која што се одржува денес.

Лукашенко претходно побарал од Путин да не ја прекинува меѓусебната соработка во воениот сектор и одбранбената индустрија со цел подобра воена подготвеност на Белорусија.

Според руските медиуми претседателите на Русија и Белорусија, се договориле да ја продолжат соработката и во воздухопловната индустрија.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!