Вие имате прво да ја знаете вистината

Слушнете ја најстрашната музика на најголемата месечина на планетата Јупитер. Наса објави аудиоснимни, неверојатно (видео)

НАСА неодамна објави аудио снимки направени во текот на месец јуни како дел од летот на нејзината сонда во близина на најголемата месечина на Јупитер, Ганимед.

Научниците од оваа вселенска агенција го користеа инструментот Waves, специјално дизајниран за разбирање на полињата и честичките во магнетосферата на Јупитер. За време на брифингот во Њу Орлеанс минатата недела, Скот Болтон, директор на истражување за мисијата Јуно на американската вселенска агенција, претстави педесет видеа од електрични и магнетни радио бранови произведени од магнетосферата на Јупитер.

Овие снимки се направени за време на триесет и четвртиот пат околу Јупитер, додека сондата на НАСА била на околу 1.038 километри оддалечена од површината на таа Месечината и патувала со брзина од 67.000 километри на час. Кога инструментот Waves ги снимал овие бранови, научниците морале да ја префрлат фреквенцијата на брановите на аудио опсегот.

Овие саундтракови се доволно диви за да се чувствувате како да се возите со сонда Џуно и да поминувате покрај Ганимед за прв пат по повеќе од две децении, изјави Болтон, додавајќи, дека ако слушате внимателно, можете да слушнете ненадејни промени до највисоката фреквенција околу средните делови на снимката, што е влез во друг регион на магнетосферата на Ганимед.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!