Вие имате прво да ја знаете вистината

Трагедија во рудник за злато: Спасувачите ги извлекоа телата на најмалку 31 рудар во Судан

Суданските власти денеска соопштија дека спасувачите извлекле најмалку 31 тело од рудник за злато во провинцијата Западен Кордофан.

Државната рударска компанија соопшти дека работници, земјоделци и двајца багери сè уште трагаат по исчезнатите во урнатиот рудник Дарсај. Најмалку 38 лица загинаа.

Рудникот одамна не е во функција, но рударите се вратиле на работа откако се повлекле припадниците на безбедносните сили кои го обезбедувале.

Уривањето на рудници не е невообичаено во Судан бидејќи не се почитуваат безбедносните процедури. Судан произведува големо количество злато, а рудници има низ целата земја.

Сепак, индустријата е погодена од лошо владеење и корупција, на кои преодната влада работеше во последните две години.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!