Вие имате прво да ја знаете вистината

Украина ќе го зголеми производството на ураниум за потребите на нуклеарните централи

Украина планира да го зголеми производството на ураниум, што треба целосно да ги покрие потребите на нуклеарните централи за гориво и по 2026 година, објави владата во Киев.

Според националната програма усвоена денес, владата ќе инвестира 9,1 милијарди гривни (294,2 милиони евра) во зголемување на капацитетот за ископување и преработка на ураниум во следните пет години.

Четирите рудници ќе произведат 995 тони ураниум следната година, а производството треба да се зголеми на 1.265 тони до 2026 година, соопшти Киев.

Владата не објави податоци за овогодинешното производство, наведувајќи дека производството моментално задоволува околу 40 потреби на Украина за нуклеарно гориво.

Остатокот се увезува од Русија и САД.

Украина се соочува со зголемување на цените на бензинот и ја загуби контролата врз повеќето рудници за јаглен откако сепаратистите ги окупираа источните делови на земјата.

Гасот стана прескап за термоелектраните, па земјата се сврте кон увоз на јаглен за да ги задоволи потребите на производителите на моторно гориво.

На крајот на октомври, четири украински нуклеарни централи произведоа нешто повеќе од половина од нивните термоелектрани на електрична енергија, гас и јаглен, 36 отсто, а 13 отсто беше електрична енергија од обновливи извори, според владините податоци.

Светската нуклеарна асоцијација објави дека Украина произвела 800 тони ураниум во 2019 година и 744 тони во 2020 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!