Вие имате прво да ја знаете вистината

Хари Труман останува во Средоземното Море поради стравот од Русија, Пентагон во последн момент го смени планот

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин одлучи да го остави носачот на авиони во Средоземното Море, а кој требаше да замине на мисија во Персискиот Залив, со цел да ги смири европските сојузници поради тензиите со Русија, објави во вторникот Пентагон.

„Секретарот за одбрана и нареди на десантната група на УСС, Хари С. Труман, да остане во Европската командна оперативна зона (Еуком), наместо да се упати кон оперативната зона на централната команда (Центком), како што беше планирано“, изјави раководителка на Пентагон за АФП, која сакаше да остане анонимна.

Не спомнувајќи ја тензијата околу Украина, која заедно со западните сојузници ја обвинува Москва дека собира десетици илјади војници на нејзината граница за можна инвазија, една од раководителите на американското Министерство за одбрана посочи дека оваа промена на рутата „сведочи за потребата за постојано присуство во Европа“.


„Неопходно е да ја потврдиме нашата посветеност на нашата заедничка одбрана пред нашите сојузници и партнери“, додаде таа.

УСС Хари Труман и неговата десантна група запловија во Медитеранот на 14 декември, со намера да стигнат до Персискиот залив преку Суецкиот канал.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!