Вие имате прво да ја знаете вистината

Чудесна појава на морето во Крим, доби неочекувана златна боја (видео)

Морето кое се наоѓа запад од Крим во близина на брегот на Евпаторија доби златна боја, што предизвика загриженост кај локалното население.

Сепак, претседателот на Кримската академија на науките, екологистот, Виктор Тарасенко, истакнува дека нема причина за паника поради оваа појава.

Овој дел од брегот го нарекуваме кримски златен песок. Покрај зрнестиот дел од песочните фракции, содржи и глинест односно каллив песок. Затоа за време на зимска бура сето тоа плови до брегот и се добива бојата која што ја гледаме, објасни тој.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!