Вие имате прво да ја знаете вистината

Дали Максвел ќе пропее? „Мадамот“ на Епштајн би можела да обвини неколку познати лица, а веќе лицитира со имиња

Ја нарекоа „Мадамот на Епштајн“. Гислејн Максвел со години е соработник на еден од најпознатите сексуални предатори во светот, а сега е осуден за трговија за сексуални цели и голем број други обвиненија. Прашање е дали таа ќе „пропее“ и ќе почне да набројува други имиња од синџирот на педофили за да се извлече со помала казна, пренесува Дејли Мејл.

Дванаесет поротници, шест жени и шест мажи, расправаа шест дена и ја прогласија Максвел за виновна. На 60-годишничката и се заканува казна затвор од 65 години по пет точки, а беше ослободена само по една точка – учество во превоз на малолетник под 17 години за сексуални услуги.

Богатиот и осуден сексуален предатор Џефри Епштајн си го одзеде животот во затвор, но против неговите соработници се водат различни постапки. Неговите жртви бараат правда и казна за оние кои учествувале во педофилска мрежа во која страдаа многу малолетници, донесени на островот на Епштајн за сексуално да ги забавуваат неговите богати и моќни пријатели. Но, кој се тоа биле во кругот на Епштајн е сè уште мистерија, а Максвел би можела да одговори на овие прашања за да ја отвори можноста за намалување на нејзината казна. За време на судењето, Максвел изрази подготвеност да разговара со новинарите, но беше спречена да го стори тоа.

Пријатели во високото општество

Ова не е толку чудно ако се земе предвид дека се работи за исклучително значаен случај, со оглед на тоа што обвинетата се вдоми во високото општество и се дружела со голем број познати личности. Познато е дека таа била многу блиска со британскиот принц Ендру кој исто така е поврзан со овој скандал. Тој, пак, експлицитно кажа дека нема никаква врска со тоа и дека никогаш не спиел со една од сексуалните робинки на Епштајн, Вирџинија Робертс-Џуфре – за што многумина го обвинуваат.

Епштајн се спријателил и со поранешниот американски претседател Бил Клинтон, а Максвел присуствувала на свадбата на неговата ќерка Челзи Клинтон.

Се вели дека Епштајн ја посетил Белата куќа најмалку 17 пати, првпат бил таму на покана на Клинтон во јануари 1993 година, само еден месец по неговата инаугурација. Тој дури двапати ја посети зградата во еден ден. Податоците кои протекоа во јавноста, исто така, покажуваат дека самиот Клинтон летал со приватниот авион на Епштајн 26 пати за време на неговиот претседателски мандат. Во авионите на Епштајн се возел уште еден познат патник – Доналд Трамп, чиј имот Мар-а-Лаго е недалеку од имотот на Епштајн во Палм Бич.

Трамп најмалку седум пати бил во приватен авион на „Лолита експрес“, што е судско откритие бидејќи досега е утврдено дека во авионот бил само еднаш. Се чини дека тој ја возвратил услугата, па податоците откриени за време на судењето покажуваат дека Епштајн исто така летал со приватниот авион на Трамп. Трамп и Епштајн се познаваат од 1990 година, кога и двајцата беа познати како њујоршки плејбоји и успешни претприемачи. Трамп се брани дека не биле во добри односи од пред многу години и дека петнаесет години не разговарал со Епштајн. Ниту Трамп, ниту Клинтон не се обвинети за вмешаност во криминалните активности на Епштајн.

Меѓу другите „патници“ во авионот на Епштајн биле поранешниот гувернер на Ново Мексико, Бил Ричардсон и адвокатот Алан Дершовиц. Максвел, се верува, би можела да зборува и за врската на Епштајн со милијардерот Лес Векснер, кој е еден од основачите и сопствениците на брендови како Викторија Сикрет.

Векснер му дал овластување на Епштајн да располага со неговиот имот, што значи дека имал право да купува и продава свој имот, да позајмува пари, да вработува луѓе, да потпишува чекови… Но, 84-годишниот Векснер сè уште не е обвинет за вмешаност во криминални активности или некогаш во животот бил соочен со слични обвиненија.

Максвел досега екстремно молчеше, одбивајќи да каже нешто за контактите на Епштајн и инсистирајќи дека таа не знаела ништо за неговото злоставување на девојки. Репортерката на Дејли Мејл, сепак, забележува дека била невообичаено мирна за време на изрекувањето на пресудата. Таа мирно го отвори шишето со вода и истури вода во чаша. Сепак, датумот на изрекување на пресудата (кој не е ист со одлуката за вина) се уште не е закажан, па се шпекулира дека Максвел сепак би можел да биде покајник.

Таа ја напушти судницата во придружба на двајца обезбедувачи, но без лисици. Полека, со наведната глава, тргна кон излезната врата што води до ќелијата каде што се наоѓа. Нејзиниот адвокат, Боби Стернхајм, подоцна побара пред судот да и биде дадена трета доза од вакцината против коронавирус, која и беше дадена.

Судијата Нејтан, кој претседаваше со судењето, објасни дека одлуката на поротата била едногласна.

Се очекува Максвел по ваквата одлука на поротниците да биде сместена во единица каде што ќе биде надгледувана за да не се самоубие, како што тоа го направи нејзиниот покровител Епштајн (барем според официјалната верзија на приказната) .

Нејзините роднини одбија да ја коментираат пресудата, која ја следеа на суд. Семејството подоцна издаде соопштение во кое тврдеше дека Максвел е невина и велат дека се „многу разочарани од одлуката на судот и покренавме жалба“.

Дејли мејл забележува дека ова било сензационално едномесечно судење во кое се појавиле сведоци чии шокантни сведоштва ги насолзуваат очите.

Објавени се и вознемирувачки сведоштва за вклучени девојки и педофилскиот синџир на Епштајн. Меѓу нив е и Ени Фармер, која имала 16 години кога била злоставувана. Нејзината сестра Марија рече дека семејството е задоволно од пресудата. Пред изрекувањето на пресудата, поротата сослуша 33 сведоци и ги прочита записниците на 14 сведоци. Пресудата беше тешко достижна, па судијката дури размислуваше да ги „затвори“ поротниците до викенд во судница. По цели 40 часа размислување сепак донеле одлука.

Сведочеа и пилотите на „Лолита експрес“

Меѓу интересните сведоштва беа оние на пилотите на Епштајн, Лери Вишоски и Дејв Роџерс, кои триесет години летаа со неговите приватни авиони, вклучувајќи го и Боинг 727 кој беше познат како „Лолита експрес“. Иако рекле дека никогаш не го виделе за време на сексуален однос, тие додале дека вратата од патничката кабина била постојано затворена. Вишоски потврди дека во авионот доаѓаат познати и моќни луѓе како принцот Ендру и Бил Клинтон. Сведок познат само како „Џејн“ рече дека го запознала Трамп во авионот кога имала само 14 години, но пилотот, видно засрамен, рекол дека „изгледала како возрасна девојка“ и дека немал причина да се сомнева во тоа, затоа што таа „имаше големи гради“. Џејн била таа која наводно имала секс со Епштајн.

-Со години копнеев по правдата и поротата ми ја даде денеска, овој ден ќе го паметам засекогаш. Се надевам дека ова не е крајот и дека ќе се докаже дека Максвел не дејствувала сама. И другите мора да одат на суд – изјавила девојката, наведувајќи дека Максвел била присутна додека ја злоставувале.

Таа детално опишала како Епштајн и ги допирал брадавиците, ја галел по лицето и ја однел во куќа во базен каде што почнал да мастурбира. Тој емотивно ја уценувал велејќи дека нејзината манекенска кариера зависи од него бидејќи познава фотографи и агенти.

– Дојдовме во куќата и Епштајн седна на каучот до мене. Ги соблече панталоните. Ме повлече и почна да мастурбира. После тоа отишол да се истушира ​​и се однесувал како ништо да не се случило. Бев парализирана од страв. До тогаш никогаш не сум видел машки полов орган. Бев згрозена и се чувствував засрамена и згрозена “, рече таа.

Таа изјавила и дека една вечер ја однеле во бањата каде што биле Епштајн и Максвел. Тие и ја соблекле облеката, а двајцата почнаа да се гушкаат. Таа рече дека Максвел се однесувала како сето тоа да е многу нормално.

– Бев збунета. Кога имаш 14 години немаш поим што се случува – рече таа. Таа додаде дека сексуалното злоставување се случувало секогаш кога ја посетувала куќата и дека Епштајн ја допирал „секаде“.

Друга девојка со кодно име „Кејт“ сведочеше дека го запознала Епштајн во 1994 година, кога имала 17 години. Таа рече дека му давала на Епштајн сексуални масажи, но и дека имала врска со него. Таа рече дека Максвел ја убедила дека Епштајн останал без масер и ја прашала дали може да „скокне“. Кејт тврдела дека Епштајн целосно се соблекол пред неа, а по масажата ѝ пришла Максвел и ја прашала „дали се забавуваше“, додавајќи „ти си навистина добра девојка“.

Подоцна и кажала дека Максвел треба да најде некој за орален секс бидејќи му треба оргазам најмалку три пати на ден.

Максвел не ја презентираше својата одбрана во текот на целиот судски процес. Но, прашање е што ќе прави сега кога стана сосема јасно дека е виновна.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!