Вие имате прво да ја знаете вистината

Закажана итна средба на Џо Бајден и Владимир Путин за денес!

Американскиот претседател, Џо Бајден, денес ќе разговара со рускиот претседател, Владимир Путин, соопшти Белата куќа, додека Вашингтон смислува заеднички одговор на руското воено зајакнување на границата на Украина со европските сојузници.

Бајден и Путин ќе разговараат за низа теми, вклучително и претстојните безбедносни разговори помеѓу земјите, изјави портпаролката на Советот за национална безбедност Емили Хорн во соопштението.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека повикот бил планиран за доцна во четвртокот навечер, без дополнително објаснување.

Хорн изјави дека Бајден разговарал со лидерите ширум Европа за ситуацијата на границата со Украина, додека официјални лица од администрацијата на Бајден биле во контакт со НАТО, Европската унија и Организацијата за безбедност и соработка во Европа.

Москва го вознемири Западот со собирање десетици илјади војници во близина на Украина во последните два месеци, по окупацијата на украинскиот полуостров Крим во 2014 година и поддршката на сепаратистите кои се борат против трупите од Киев во источна Украина.

Русија ги негира овие тврдења и кажувањата дека планира напад врз Украина и вели дека има право да ги преместува своите војници на своја територија како што сака.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!