Вие имате прво да ја знаете вистината

Исповед на сестрата на разлудениот Сулејман: „Не мрази Срби, точно знам зошто дивееше“ (видео)

Сестрата на Сулејман Имамовиќ, која направи хаос во авионот што во средата слета на белградскиот аеродром, вели дека нејзиниот брат не ги мрази Србите, туку дека реагирал толку бурно затоа што се плаши од летање, пишува Нова.рс.

Имамовиќ направи инцидент кога авионот на летот Данска-Тузла мораше да слета во Белград поради лошото време. Потоа почна да се заканува и да пцуе „се што е српско“.

„Тоа не е мојот брат! Не го препознавам така. Не можев ни да го гледам“, изјави сестрата на Сулејман Имамовиќ, кој беше приведен по испадот.

Тој додава дека Имамовиќ не е националист и дека вестите и коментарите дека учествувал во војната во 1990-тите се лажни затоа што заминал во Данска на почетокот на 1990-тите.

„Мојот брат не е националист. Се дружи со Срби во Данска. Бев негов гостин летово и да беше таков, луѓето немаше толку да го почитуваат. Се плаши од авиони. Семејството едвај го убедило да патуваат со авион“, рекла сестрата која не сакала да го објави нејзиното име.

Таа нагласува дека нивното семејство немало никакви проблеми со Србите и додека живееле во Завидовиќи. Напомена и дека Сулејман со семејството живее во Данска веќе 30 години, а таа живее во САД е веќе 25 години.

„Ние сме од Завидовиќи. Во нашата населба имаше многу Срби. Никогаш немаше проблем. Србите ни помогнаа и ние им помогнавме. Тоа што брат ми го пцуеше, не беше тој. Тоа е само од страв и параноја. Кога било објавено дека авионот принудно ќе слета во Белград, тој спиел, а потоа се разбудил. Тој бил исплашен. Тој побледел од страв. Беше без памет. Никогаш не би пцуел никого, а камоли на национална основа. Не би им направил таков срам на своите деца“, низ солзи изјави сестрата на Сулејман.

Рекла и дека Сулејман е мирен, семеен човек и дека и е многу жал што тоа се случило. Посебно нагласува дека српската полиција била многу пристојна и дека професионално си ја завршила работата.

„Внука ми ми кажа дека српската полиција била многу фина со нив и дека професионално си ја вршела работата. Отпатувала во Тузла, а сопругата на Сулејман останала со него, не сакала да го остави. Изнајмила стан во Белград“, вели сестрата на Сулејман Имамовиќ.

Да потсетиме, Сулејман Имамовиќ (58), државјанин на Данска, по потекло од БиХ, кој навредувал и се заканувал поради вонредното слетување на авионот на белградскиот аеродром Никола Тесла, по 48 часа притвор е пуштен на слобода.

„По рочиштето, на осомничениот му е укинат притворот и согласно правилата за меѓународна правна помош, предметот ќе биде пренесен на понатамошна постапка во Кралството Данска, со оглед на тоа што е дански државјанин“, објавија од Вишото јавно обвинителство во Белград.

Погледнете видео од инцидентот:

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!