Вие имате прво да ја знаете вистината

Ладен туш од Шведска, Икеа ги зголеми цените: „За жал, моравме да го направиме тоа, ќе објаснам зошто“

Икеа ја зголеми цената на својот мебел и до 50 отсто, обвинувајќи го зголемувањето на трошоците во синџирот на снабдување предизвикано од Ковид-19, пишува Гардијан.

Откако клиентите ширум Европа се пожалија дека цените нагло пораснале по Божиќ, Икеа соопшти дека повеќе не може да ги апсорбира зголемените трошоци и затоа ги пренесува на потрошувачите.

Портпаролот на Икеа на Твитер напиша: „За жал, има значително зголемување на трошоците низ синџирот на снабдување, вклучувајќи суровини, транспорт и логистика. Бидејќи ова сè уште трае, моравме да ги зголемиме цените на многу од нашите производи.’

Икеа потврди дека компанијата ги зголемила цените во неколку земји. Портпаролот рече: „Од почетокот на пандемијата, Икеа успеа да апсорбира значително зголемување на трошоците низ синџирот на снабдување, одржувајќи ги цените што е можно пониски и стабилни. Сега, како и многу други трговци на мало, моравме да ги зголемиме цените за да го ублажиме влијанието врз нашиот бизнис.

Зголемувањето на цената варира, но останува во согласност со она што го гледаме на глобално ниво во Икеа, што е приближно 9 проценти од просечното зголемување во различни земји и опсег на производи. Достапноста останува во срцето на нашиот бизнис, а нашиот фокус секогаш ќе биде да продолжиме да нудиме квалитетен, одржлив домашен мебел по прифатлива цена.’

Претходно оваа година, Икеа предупреди дека цените ќе пораснат, оправдувајќи го со големите застои во испораката на суровини од Азија во Европа.

Речиси целата индустрија за мебел претрпе значителни одложувања, а онлајн продавачот на мебел Made.com рече дека одложените нарачки достигнале вредност од 45 милиони фунти. Тие за ова го обвинуваат затворањето на фабриките во Виетнам, пренатрупани пристаништа и продолженото време на испорака.

Растот на цените во Икеа е дел од севкупниот пораст на трошоците за живот, откако инфлацијата во Велика Британија достигна 10-годишен максимум од 5,1 отсто во ноември.

Високите сметки за енергија и зголемените даноци наведоа некои да ја наречат 2022 година „година на стискање“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!