Вие имате прво да ја знаете вистината

Маск ја реши најголемата мистерија на финансискиот свет: Мислам дека овој човек го создаде биткоинот

Вистинскиот идентитет на креаторот на биткоинот е една од најголемите мистерии на финансискиот свет.

Најбогатиот човек на светот, Илон Маск, верува дека знае кој стои зад името Сатоши Накамото – мистериозниот унгарски експерт за криптовалути Ник Сабо.

„Можете да ја погледнете еволуцијата на идеите пред лансирањето на биткоинот и да видите кој пишувал за тие идеи“, рече Маск како гостин во подкаст на Лекс Фридман, истражувач за вештачка интелигенција. Лидерот на Тесла ги отфрли и шпекулациите дека би можел да биде Сатоши, со образложение дека тој тоа никогаш нема да го крие.

Маск рече дека не може со сигурност да каже дека знае кој го создал биткоинот, но дека теориите на Саб му се чинеле суштински за создавање на најпопуларната криптовалута во светот.

„Се чини дека Ник Сабо е веројатно, повеќе од кој било друг, одговорен за еволуцијата на овие идеи“, рече Маск. „Тој тврди дека не е Накамото, но се чини дека е поодговорен од кој било друг за идеите што доведоа до биткоин“, додаде тој.

Во 2014 година, тим истражувачи го проучувале документот на Накамото за биткоинот заедно со пишувањата на Сабо и 10 други потенцијални креатори на оваа криптовалута. „Бројот на сличности помеѓу пишувањето на Саб и Белата книга на Биткоин е неверојатен“, велат тие, истакнувајќи дека „ниту еден од другите можни автори не бил ни приближно точен“.

Пред да биде лансиран биткоинот во 2008 година, Сабо ја коментираше на својот блог „намерата да се создаде жива верзија на хипотетичка валута“ и развил механизам за дигитални пари познат како Сабо Бит Голд помеѓу 1998 и 2005 година.

Сепак, потсетува Раша Тудеј, овој криптограф, познат и по неговото истражување за дигиталните договори, постојано негираше дека е „татко“ на биткоинот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!