Вие имате прво да ја знаете вистината

Не се сомневаме во капацитетот на Берлин за проектот Северн тек 2, посочи потпаролката на руското МНР

Русија не гледа причина да се сомнева во способноста на германските власти да се договорат за гасоводот Северен тек 2, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров.

Во оваа фаза немаме причина да се сомневаме во способноста на официјален Берлин да постигне договор во конкретниот случај, изјави Захарова.

Таа исто така даде коментар како одговор на прашање од новинар и ја искоментира изјавата на германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок, која ја подвлече геостратешката улога на гасоводот Северен тек 2 и посочи дека за неа тоа е повеќе од приватен економски проект како што беше претходно опишано. од германскиот канцелар Олаф Шолц.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!