Вие имате прво да ја знаете вистината

Палестинскиот претседател до Путин: Ситуацијата на Западниот Брег може да „експлодира“

Израелските политичари би можеле да предизвикаат вистинска „експлозија“ на окупираниот Западен Брег, место на чести судири, изјави денес палестинскиот претседател Махмуд Абас во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин.

Абас разговараше со рускиот претседател помалку од два дена по средбата со израелскиот министер за одбрана Бени Ганц, која се одржа во неговиот дом во четвртокот наутро, што е прва официјална посета на палестинскиот претседател на Израел по долги години.

Средбата меѓу Абас и Ганц беше „последната шанса пред експлозијата“, коментира на Твитер палестинскиот министер за цивилни работи Хусеин ал Шеик, без да ги наведе причините и последиците од можната „експлозија“.

Махмуд Абас во разговорот со Владимир Путин, (чија земја е членка на т.н Квартетот (ОН, ЕУ, САД и Русија) за Блискиот Исток) ја препиша одговорноста за можната „експлозија“ на Западниот Брег на израелските политичари.

Во тој телефонски разговор, Абас „ја нагласи важноста Израел да стави крај на едностраните дејствија во однос на колониите, да заземе земја, да ги протерува Палестинците од источен Ерусалим (…) и да ги тероризира доселениците бидејќи таквите израелски мерки ќе доведат до експлозија“, рече официјалниот претставник за агенција Вафа.

По оспоруваната лидерска посета на Абас на Израел, израелското Министерство за одбрана објави „мерки за градење доверба“ за подобрување на економската позиција на палестинската управа и намалување на тензиите на Западниот Брег, палестинска територија окупирана од Израел во 1967 година.

Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарна помош (OCHA) забележа 410 напади од израелски доселеници врз Палестинци во првите десет месеци од 2021 година, а во цела 2020 година имало 358.

Годишниот извештај на израелската војска вели дека имало 100 напади врз Израелци на окупираниот Западен Брег во 2021 година, за разлика од 60-те, една година претходно, плус 5.532 инциденти со фрлање камења и 4.000 инциденти една година порано.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!