Вие имате прво да ја знаете вистината

Перуанските шамани го кажаа своето: Еве што предвидуваат за 2022 година! (видео)

Два дена пред пристигнувањето на 2022 година, група перуански шамани извршија ритуали на врвот на еден рид надвор од Лима за да ги дадат своите годишни предвидувања и да посакаат среќа во наредната година.

Еден шаман предвиде дека коронавирусот ќе остане меѓу нас, иако во блага форма, пред да „исчезне“.

„Корона вирусот ќе остане меѓу нас, како дел од семејството. Ќе биде малку поблаго, но ќе живее меѓу нас, и малку по малку ќе исчезне“, изјави шаманот Валтер Аларкон.

Вториот предвидуваше економски тешкотии. „Затоа бараме наша благосостојба, состојбата да се подобри“, додаде Ана Марија Симеон.

Не плашејќи се да се занимаваат со големи теми, шаманите дадоа други предвидувања, вклучително и некои за тензијата на границата меѓу Русија и Украина. Тие се надеваат дека спорот ќе биде олеснет благодарение на нивните ритуали.

„Русија, тие сакаат да ја нападнат територијата на Украина, но тоа нема да се случи. Затоа ние шаманите сме овде, за да нема војна, да нема физичка агресија“, изјави шаманот Феликс Ролдан.

Шаманите вршеа ритуали со фотографии на политичари како што се американскиот претседател Џо Бајден, рускиот претседател Владимир Путин и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, додека исцелители користеа цветни ливчиња и дуваа во рогови од бикови за време на нивните духовни практики.

Дали ќе бидат во право или не? Одговорот ќе дојде во наредните месеци.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!