Вие имате прво да ја знаете вистината

По Украина, Грузија станува новата црвена линија за Русија: Распоредувањето на ракетните системи на НАТО е директна закана за Москва

Распоредувањето на ракетните системи на НАТО во Грузија би претставувало директна закана за Русија и нејзините сојузници, а за Москва тоа е „црвена линија“, изјави денеска за Спутник рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко.

Влегувањето на Грузија во НАТО и распоредувањето на системи за ударно оружје на нејзина територија се „црвени линии“ за нас, бидејќи таквите акции драстично би го промениле воено-политичкиот однос на силите во Јужен Кавказ и би претставувале директна закана за безбедноста на Русија и нејзините сојузници во регионот, вели Руденко.

Тој додаде дека Москва е посветена на мирен соживот и рамноправна соработка со Грузија, и покрај прекинот на меѓудржавните врски што ги иницира владата во Тбилиси.

На самитот на НАТО во Брисел летово, лидерите на Алијансата го поддржаа правото на Украина и Грузија да се приклучат на воената алијанса и рекоа дека треба да продолжат со реформите, но не прецизираа временска рамка за евентуален пристап.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, исто така, претходно предупреди дека обидите за насилно вовлекување на Грузија во НАТО, Русија ќе се сметаат за кршење на црвената линија.

На 17 декември Русија објави нацрт-договор со САД и НАТО, кој вклучува одредби за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа, нераспоредување на ракети со среден и краток дострел и воздржување од натамошно проширување на НАТО на исток.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!