Вие имате прво да ја знаете вистината

Празнична честитка на Путин до Бајден: Русија и САД мора конструктивно да соработуваат

Русија и САД, како земји особено одговорни за меѓународната и регионалната стабилност, можат и морат да соработуваат конструктивно, изјави рускиот претседател Владимир Путин во божиќна и новогодишна порака до неговиот американски колега Џо Бајден.

Прес-службата на Кремљ соопшти дека во пораката до американскиот претседател по повод Новата година и Божиќ, тој нагласил дека Русија и САД мора да ги обединат своите напори во бројните предизвици и закани со кои се соочува човечката раса.

Сигурен сум дека ќе успееме да напредуваме од договорите постигнати на самитот во Женева во јуни и дека контактите што ќе следат ќе овозможат напредок и воспоставување ефективен руско-американски дијалог, заснован на меѓусебно почитување, почитувајќи ги интересите на двете страни, истакнал Путин.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!