Вие имате прво да ја знаете вистината

Прв случај на „флурон“ евидентиран во Израел: Израелка родилка во исто време боледува од ковид и грип

Израел го забележа првиот случај на таканаречениот „флурон“ – истовремена инфекција со коронавирус и вирус на грип, пишува Ynetnews.

Двојната инфекција првпат била откриена кај жена која се породила оваа недела во медицинскиот центар Рабин во Петах Тиква. Како што соопштија од болницата, младата мајка, која не е вакцинирана против ниту еден вирус, се чувствува добро и се очекува наскоро да биде пуштена од болница.

Министерството за здравство се уште го истражува овој случај. Кај жената симптомите биле релативно благи, а останува да се утврди дали комбинацијата на двата вируса предизвикува посериозни заболувања.

Здравствените власти проценуваат дека и многу други пациенти заболеле од двете болести, но тоа не го знаеле бидејќи не им била дијагностицирана болеста.

„Минатата година не бевме сведоци на случаи на грип кај трудници и мајки“, рече проф. Арнон Вижницер, специјалист по акушерство и гинекологија и директор на одделението за гинекологија.

„Денес гледаме случаи на ко-инфекција со коронавирус и грип. Сè почесто гледаме трудници со грип. Дефинитивно е голем предизвик кога жена со треска ќе дојде на породување, а не знаете дали е коронавирус или грип, па ги нарекувате исто. И двете се респираторни заболувања.’

Вижницер истакна дека пациентката третирана во нејзината болница не доживеала некои особено тешки симптоми.

„Неа ѝ беше дијагностициран грип и коронавирус веднаш штом пристигна. Двата теста беа позитивни, дури и откако повторно проверивме“, рече таа. „Тоа се слични болести; тие се вирусни и предизвикуваат потешкотии со дишењето бидејќи двата го напаѓаат горниот респираторен тракт.’

Во меѓувреме, Израел би можел да се соочи со претстојна епидемија на грип бидејќи болниците објавија дека примиле 1.849 пациенти со компликации од болеста минатата недела, според податоците објавени во средата од Центарот за контрола на болести на Министерството за здравство (ЦДЦ).

Меѓу хоспитализираните има 605 деца и 124 трудници и мајки.

Повеќето пациенти имаат подтип A/H3 на вирусот на грип А, кој е вклучен во вакцината против грип дадена во Израел оваа зима.

Вирусот на грип може да предизвика мноштво тешки симптоми, вклучувајќи пневмонија и разни други респираторни компликации, миокардитис (воспаление на срцевиот мускул) и смрт.

Министерството за здравство ја повика јавноста да се вакцинира против грип. Вакцината против грип може да се даде заедно со или во секое време по вакцината против коронавирус.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!