Вие имате прво да ја знаете вистината

Распутин пред смртта предвидел пропаст: Го обвинија дека е љубовник на царицата и с**с машина, па брутално го убија

Хипнотизер, „секс машина“, светец, „рептил“, Григорије Распутин почина пред 105 години. Го убиле руски благородници на кои не им се допаднало влијанието што мистикот од Сибир го имал врз семејството на царот Николај II.

Кој беше Распутин?

Бидејќи не успеал да се замонаши, Григорије Јефимовиќ Распучин станал скитник и на крајот, благодарение на неговата наводна исцелителна моќ, стигнал до дворот на царот Николај II. Познат како пророк, тој стана миленик на сопругата на Николај, Александра Фјодоровна, но неговото политичко влијание беше всушност мало. Во средината на Руската револуција, тој претрпе брутална смрт во 1916 година.

Раниот живот

Роден во сибирско селско семејство околу 1869 година, Распутин не бил образован и веројатно никогаш не научил да чита и пишува. Кога бил момче, некои луѓе од неговото село велеле дека поседува натприродни моќи, а други дека е крајно суров.

Некогаш се веруваше дека неговото име „Распутин“ на руски значи „неконтролирано“. Историчарите сега веруваат дека „Распутин“ значи „каде се спојуваат две реки“, фраза што опишува област во близина на местото каде што е роден во Сибир.

Се сместил во манастирот Верхотур во Русија со намера да се замонаши, но набргу заминал, веројатно за да се ожени. На 19-годишна возраст се оженил со Просковија Фјодоровна, а подоцна добиле три деца (две умреле веднаш по раѓањето). Меѓутоа, во раните дваесетти, Распутин го напуштил семејството и отпатувал во Грција и Блискиот Исток, одејќи неколку пати на аџилак во Светата земја.

Пријател на кралското семејство

Во 1903 година, талкањето го довело во Санкт Петербург, каде што пристигнал со репутација на мистик и исцелител на верата. Две години подоцна, тие го запознале со рускиот цар Николај II и неговата сопруга Александар Фјодоровна, кои побарале помош за нивниот болен син Алексеј. Распутин брзо ја стекна нивната доверба така што навидум го „излекувал“ момчето од хемофилија. Тоа „чудо“ му донесе страсна поддршка од царицата.

Помеѓу 1906 и 1914 година, различни политичари и новинари ги користеа врските на Распутин со царското семејство за да го поткопаат кредибилитетот на династијата и да извршат притисок за реформи.

Распутин им помогнал на нивните напори тврдејќи дека е советник на царицата, а во печатот се појавиле извештаи за неговото развратно и љубоморно однесување, што го зголемило презирот меѓу државните службеници.

Го обвинуваа дека е љубовник на царицата и „секс-машина“, народот беше поделен – едни веруваа дека е светец, а други „рептил“ како што го нарекуваше тогашниот реформски премиер Петар Столипин.

Всушност, влијанието на Распутин во тоа време беше ограничено на грижата за здравјето на Алексеј.

По избувнувањето на војната во 1914 година, владее хистерија околу „мрачните сили околу тронот“. Николај Втори ја презеде командата со руската армија во 1915 година, а Александра беше задолжена за внатрешната политика.

Секогаш на страната на Распутин, таа ги смени министрите за кои се вели дека се сомневаат во „лудиот монах.“ Владините службеници се обиделе да ја предупредат за несоодветното влијание на Распутин, но таа продолжила да го брани, оставајќи впечаток дека тој е нејзиниот најблизок советник.

Навивачите на сојузот на Русија со Франција, желни да видат воено поразена Германија, се сомневаа дека Распутин ја поткопува надворешната политика на Русија.

Ноќта на 29 декември 1916 година, група заговорници, вклучувајќи го и братучедот на царот, великиот војвода Дмитриј Павлович и принцот Феликс Јусупов, го поканиле Распутин во палатата на Јусупов и го напоиле со вино , па му дале колачи со цијанид.

Иако Распутин на крајот прилично се напил, се чинело дека отровот нема ефект. Збунети, но не обесхрабрени, заговорниците го застрелале Распутин неколку пати, а потоа го завиткале во тепих и го фрлиле во Нева, каде што бил откриен три дена подоцна.

Пред неговата смрт, Распутин испратил писмо до Николај, предупредувајќи го дека ако го убијат владини претставници, целото царско семејство ќе биде убиено од рускиот народ.

Неговото пророштво се оствари 15 месеци подоцна, кога царот, неговата сопруга и сите нивни деца беа убиени за време на Руската револуција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!