Вие имате прво да ја знаете вистината

Ердоган го кажа тоа што сите го мислат: меѓународниот поредок воспоставен по Втората светска Војна е прегазен од времето

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган рече дека земјата сигурно се движи кон постигнување на зацртаните цели за изградба на голема и силна Турција која ќе биде меѓу десетте најсилни економии во светот и дека е подготвена да чекори заедно со оние кои ги споделуваат нејзините визии и се натпреварува со оние кои ќе бидат нејзини конкуренти, јавува Anadolu Agency (AA).

Во видео-пораката до нацијата по повод Новата година, Ердоган посочи дека човештвото испраќа уште една календарска година и дека Турција направи се за 2022 година да биде попросперитетна, побезбедна и поубава за нацијата и човештвото воопшто.

Крајот на годината го сметаме како можност за ревизија и сметководство на сработеното. Го молам Господ да ја направи 2022 година среќна за нашата нација и за целото човештво, рече Ердоган.

Потсетувајќи дека 2021 година, како и претходната година, беше во сенка на пандемијата ковид-19, Ердоган рече дека човештвото се соочило со последиците од климатските промени, тензиите и конфликтите во многу земји, болните сцени на континуирани бранови на миграција и многу други предизвици.

Нагласувајќи дека оваа година стана јасно дека меѓународниот поредок воспоставен по Втората светска војна повеќе не е во состојба да се грижи за безбедноста и просперитетот во светот, Ердоган рече дека е неоспорен факт дека земјите кои се сметаат за големи сили не можат да одговорат на денешните предизвици, јасно покажаа дека веќе не се доволно моќни да управуваат со кризи.

Тој рече дека Турција во таа ситуација се покажала успешна во одговорот на безбедносните, здравствените, политичките и социјалните предизвици и дека започнала историска трансформација во економијата заснована на инвестиции, вработување, производство и извоз.

Секако, секоја историска трансформација има свои предизвици и трошоци. Нема сомнеж дека турската економија долго време ќе биде на удар, но ние сме подготвени за тоа, рече Ердоган.

Тој рече и дека новата Турција, врз основа на силна демократија и напредок, продолжува по својот пат, без отстапки во однос на иднината врз основа на сопствената волја. Тој додаде дека симболот на таа нова Турција стана нејзиниот ефикасен претседателски систем на владеење.

Пред да ги завршам моите зборови, би сакал да се молам за Божја милост за сите наши граѓани кои загинаа во 2021 година од различни причини, особено оние кои ги загубија животите како последица на пандемии, природни катастрофи и нашите херои кои ги положија своите животи бранејќи ги своите татковина. На нашите деца родени оваа година им посакувам здрав, среќен и успешен живот со нивните родители и најблиските. Се молиме новата година да донесе мир и просперитет за нашиот народ и целото човештво – рече Ердоган.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!