Вие имате прво да ја знаете вистината

Пожар во Колорадо, стотина куќи изгореа, десетици илјади евакуирани, драматични сцени, авионите не летаат (видео)

Стотици домови беа уништени во четвртокот во пожарите во Колорадо, западниот дел на САД, кои беа погодени од силни ветрови и најголемата суша во историјата на државата, соопштија властите.

Околу 370 куќи во Сагамор изгореа. Претпоставуваме дека се уништени и 210 куќи во стариот град Супериор, изјави шерифот на округот Болдер Џо Пеле на прес-конференција.

Болдер, град со повеќе од 100.000 жители, е околу педесет милји од Денвер, главниот град на Колорадо.

Државата ја има најтешката суша во историјата, која во голема мера го олесни ширењето на пожарите. Во округот Болдер пожарот зафатил хотели, трговски центри и повеќе од 650 хектари вегетација.

Налетите на ветерот во некои делови беа 160 км/ч, што го отежна гаснењето на пожарот.

Со оглед на големината и интензитетот на пожарот и густата населеност на оваа област, нема да бидеме изненадени доколку има повредени и загинати, предупреди шерифот Џо Пеле.

Колорадо Сан пишува дека неколку луѓе побарале помош поради изгорениците, а најмалку шест од нив биле примени во болница.

На снимката која ја објави Си-Би-Ес, се гледа станбена зграда во пламен што пожарникарите се обидуваат да ја изгаснат.

Илјадници жители добија наредба да се евакуираат, особено во Луисвил, кој има 20.000 жители.

Силните ветрови предизвикуваат оган, а авионите не летаат, рече на Твитер Џаред Полис, гувернер на планинската држава, каде што Карпестите планини се среќаваат со Големите Рамнини.

Евакуација е прогласена и за целиот Супериор со 13.000 жители, кој во четвртокот беше обвиен со облак од црн чад, покажуваат снимките објавени на социјалните мрежи.

Колорадо, која инаку има сушна клима како поголемиот дел од американскиот Запад, многу години страда од извонредни суши.

Во последниве години, пожари ги опустошија Калифорнија и Орегон, исто така на американскиот запад.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!