Вие имате прво да ја знаете вистината

Светот во 2022: Година во знакот на Зимските олимписки игри и Светското првенство во фудбал до изборите за Конгресот во САД

Годината што доаѓа ќе биде во знакот на Зимските олимписки игри и Светското првенство во фудбал до изборите за Конгресот во САД. Всушност, ако пандемијата не е повторно доминантна.

Пекинг е домаќин на Зимските олимписки игри во февруари. Масовен спортски настан ќе се одржи според некои од најстрогите правила од почетокот на пандемијата. Спортистите и сите други учесници мора да бидат целосно вакцинирани или да поминат 21 ден во карантин и ќе бидат во „затворен балон“ веднаш штом ќе влезат во главниот град на Кина. Билети ќе се продаваат само на оние кои живеат во Кина.

Активистите повикуваат на дипломатски бојкот на Олимпијадата поради состојбата со човековите права во Кина. Дипломатски бојкот веќе најавија некои западни земји како што се САД.

Рио де Жанеиро се надева на враќање на познатиот карневал, откако пандемијата ја уништи забавата минатата година. Во Бразил, погоден од пандемијата, бројот на смртни случаи поврзани со Ковид-19 неодамна почна да се намалува, при што 62 отсто од вкупното население од 213 милиони се целосно вакцинирани. Училиштата за самба во Рио продолжуваат со пробите за нивните масовни паради, а повеќе од 500 групи се пријавија за „блокос“ – епски улични фестивали.

Вообичаено повеќе од два милиона туристи, од кои четвртина се странци, се забавуваат на култните плажи на тој град. Градоначалникот Едуардо Пасе, самопрогласен љубител на карневалот, рече дека нема да наметнува правила за физичко растојание или носење маски.

Но, властите рекоа дека настанот ќе зависи од епидемиолошката ситуација, а десничарскиот претседател Жаир Болсонаро веќе рече дека се противи на враќањето на карневалот.

Легендарниот британски музички фестивал Гластонбури се враќа во јуни по двегодишна пауза од пандемијата. И 50-годишнината од фестивалот во 2020 година беше една од жртвите на пандемијата. Продадени се 135.000 билети за годинашниот фестивал пред големиот пораст на инфекциите со коронавирус во Британија да пресуди дека повторно ќе го нема.

Били Ајлиш (19) ќе стане најмладата изведувачка на култната сцена Пирамида во 2022 година, додека Дијана Рос ќе ги предводи легендите.

Си Џинпинг, најмоќниот кинески лидер од Мао Це Тунг, се очекува да обезбеди трет претседателски мандат на состанокот на раководството на Комунистичката партија на 20-от Конгрес наесен. На состанокот во Пекинг, на кој присуствуваат околу 2.000 делегати, ќе се одлучува за новиот состав на моќниот Постојан комитет на Политбирото, кој раководи со втората по големина економија во светот. Ниту еден кинески лидер од Мао нема отслужено повеќе од два петгодишни мандата, но уставниот амандман од 2018 година ги укина ограничувањата на претседателскиот мандат.

Си (68) не го именуваше својот наследник, сугерирајќи дека има намера да биде на чело на најнаселената нација во светот барем до 2027 година.

Републиканците во САД имаат намера да ја преземат контролата врз двата дома на Конгресот и да се кандидираат за 36 гувернерски позиции на изборите во ноември. Демократите се уште се опоравуваат од поразот на неодамнешните избори за гувернер во Вирџинија и тесната победа во прогресивниот Њу Џерси. Тие стравуваат дека ќе потонат затоа што перформансите на претседателот Џо Бајден паднаа.

Тие очајно сакаат да избегнат пораз во Вирџинија и тоа да стане национален тренд, иако партијата која има контрола во Белата куќа често трпи загуби на конгресните избори на средината на претседателскиот мандат. Лидерот на малцинството во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, предвидува дека републиканците, кои имаат 213 пратеници и 221 демократ, би можеле да „преземат“ повеќе од 60 места.

Катар ќе биде домаќин на првото Светско првенство во фудбал и се надева дека ќе ги замолчи критичарите кои го доведуваат во прашање одржувањето фудбалско шоу во малата земја од Персискиот залив. Турнирот во ноември и декември ќе биде првиот што ќе се игра во зимските месеци на северната хемисфера за да се избегнат топлите и суви лета во Катар. Монархијата богата со ресурси се бореше против обвинувањата за купување гласови за домаќин на СП и беше критикувана за третман на работниците мигранти, вклучително и оние кои градеа стадиони за СП. Финалето на Светското првенство треба да се одржи на стадионот Лусаил со капацитет од 80.000 седишта.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!