Вие имате прво да ја знаете вистината

Ѓоковиќ доживеа големо понижување: Дали е можно ова да му го направиле на најдобриот светски тенисер?

Атлетичарката од Јамајка Елејн Томпсон-Ера и полскиот фудбалер Роберт Левандовски се најдобри спортисти за 2021 година, беше одлучено во Меѓународната асоцијација на спортски новинари (AIPS) врз основа на гласови од дури 114 земји. Инаку, долгогодишен претседател на АИПС е познатиот италијански новинар Џани Мерло, а секретар Соња Никчевиќ од Србија.

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ заврши само на петтото место во машка конкуренција , а меѓу него и Левандовски се атлетичарот Карстен Ворхолм на четвртото место, играчот на Пари Сен Жермен, славниот Аргентинец Лионел Меси, освојувачот на Златната топка е трет, додека Формула 1 шампионот Макс. Ферстапен вториот.

Новак, освојувачот на три грен слем титули годинава и човекот кој се изедначи по бројот на најголемите трофеи со Роџер Федерер и Рафаел Надал, доби 289 гласови. Ворхолм доби 291, Меси 314 гласа, Ферстапен 349, а Левандовски 435. На панелот учествуваа вкупно 529 спортски новинари.

Кога се тимовите во прашање, најдобар очекувано е Италија од Европското првенство, поради титулата шампион на „Стариот континент“.

Кога станува збор за женска конкуренција, Томпсон-Ера беше доминантна со 605 гласа поради трите златни медали во Токио. Зад неа е најдобрата фудбалерка Алексија Путелиас со 490 гласа, Јулимар Рохас освои 346, тенисерката Наоми Осака 297, а нејзината колешка Ема Радукану е петта со 257 гласа.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!