Вие имате прво да ја знаете вистината

Јужна Африка: „Бранот предизвикан од омирконот помина, бројот на новозаразени паѓа!“ Ги укинаа мерките

Јужна Африка го укина полицискиот час, а олеснувањето на мерките за коронавирусот беше објаснето со тоа што нивната земја го помина врвот на четвртиот бран на инфекција предизвикана од омикронската варијанта на коронавирусот, пишува Гардијан .

Владата го укина полицискиот час, кој важеше од полноќ до 4 часот наутро, врз основа на надолната крива на нови инфекции, стапките на вакцинација на населението и податоците за слободниот капацитет во болниците низ целата земја, се вели во извештајот.

Сите показатели укажуваат дека земјата најверојатно го поминала врвот на четвртиот бран, се вели во соопштението испратено до јавноста по вонредниот состанок на тесниот владин кабинет.

Иако варијантата омикрон е многу заразна, бројот на хоспитализирани е помал од претходните бранови, се вели во соопштението.

Податоците од јужноафриканското Министерство за здравство покажуваат дека просекот на нови случаи на заразени се намалил за 29,7 отсто на неделно ниво (податоци собрани до Божиќ). Понатаму, бројот на хоспитализации поради Ковид-19 се намали во осум од деветте провинции во земјата.

Првиот случај на омикрон е откриен во Јужна Африка, за кој раните истражувања покажаа дека е исклучително заразен, многу повеќе од претходните варијанти на коронавирус, но и дека предизвикува поблаги симптоми отколку во варијантата делта.

Во другите делови на светот, Omicron е заслужен за рекорден број на нови случаи. Заклучно со 29 декември, Соединетите Држави забележаа дури 489.267 новозаразени, Обединетото Кралство 223.621 новозаразени, Франција 208.099 нови случаи, а бројот од 100.000 новозаразени во еден ден ја премина Шпанија. Иако се чини дека овој нов бран предизвикува поблаги клинички слики, постојат стравувања дека огромната количина на нови случаи ќе ги оптоварува здравствените системи во овие држави.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!