Вие имате прво да ја знаете вистината

Вака Тито славеше Нова Година на Бриони, се појави нова фотографија: Броз опкружен со убавици во трико и еден војник кој потоа стана симбол на СФРЈ

Здравко Чолиќ во текот на својата кариера испеа многу хитови, а меѓу нив беше и познатата „Друже Тито ми ти се кунемо“.

Песната беше компонирана од Ѓорѓе Новковиќ, а напишана од Мира Алечковиќ, првпат се појави во 1977 година и беше изведена на Југословенскиот фестивал на револуционерни и патриотски песни, а набргу по смртта на Тито стана хит и беше продадена во повеќе од 300.000 примероци.

Тоа што војник му пее на Тито на Бриони не беше честа појава. По месец и половина во војска ме повика екипа од Домот на АРМ да настапам пред Тито. Настапивме по неговиот новогодишен говор – девојки облечени во трико, Локице, а јас во униформа и кратка фризура. Тито ни ја честиташе Новата година на сите. Пејачката Сандра Кулијер род Бања Лука го бакнала и намерно му оставила кармин на образот, а потоа го избришала. А Тито и вели: „Навикнат сум на тоа“. И ми рече: „Добро ти е тебе војниче, војската е на должност, а ти пееш со девојките во трико“. Но, тоа беше неговата шега. Сето тоа беше крајно позитивно, изјави еднаш Здравко Чолиќ во исповед за Недељник.

Пејачот изјави дека последен пат пред Тито настапувал со Седумте млади по неговото враќање од Русија.

Со седумте млади добивме песна, здравица, за да ја научиме за тој ден. Војкан Борисављавиќ компонираше, ни даваа белешки во папки и тоа го дознавме попладнето. Кога дојде моментот, застанавме директно пред Тито и, гледајќи ги белешките и текстот, пеевме: „Да ни бидеш жив и здрав, другар Тито…“ и сега се создаде непријатна ситуација. Знаете, оди песната, а потоа малку инструментален дел, и Тито мислеше дека е готово, па почна да аплаудира, а мене ми е непријатно. Не е крај! Јас на метар или два од него… се насмевнуваме и продолжуваме…се присети Чолиќ.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!