Вие имате прво да ја знаете вистината

„Галицискиот Рамбо“ сее страв во Шпанија: осудениот убиец и истрениран легионер се крие во шумите, не можат да го најдат

Жителите на еден град во северозападна Шпанија се здружија за да се обидат да откријат осуденик убиец – наречен „галициски Рамбо“ за повеќекратни бегства од затвор и големо познавање на техниките за преживување – за кој се верува дека живее во блиската шумска област.

Алфредо Санчез Чакон е во бегство од март кога не се врати во затвор откако излезе со дневна дозвола. Веста дека 63-годишниот исчезнал веројатно малкумина изненади: Санчез Чакон, кој треба да биде во затвор до 2025 година поради убиството во 1996 година, низ Шпанија се шпекулираше дека двапати порано избегал од затвор.

Тој првпат побегнал во 1999 година кога, наводно, со помош на споени чаршафи се спушти по ѕидовите на затворот Понтеведра додека другите затвореници ги вознемирувале чуварите. Тој беше во бегство повеќе од две години, криејќи се во густи грмушки во северна Шпанија, користејќи го своето знаење како поранешен член на шпанската легија.

Во 2001 година повторно успеал да побегне од затвор, но неговото ослободување траело само 25 минути пред да биде фатен, пишува La Voz de Galicia.

Овој пат алармите почнаа да ѕвонат во гратчето Понтедеум, Галиција, на околу 105 километри од затворот, кога на крајот на летото 7900 жители почнаа да зборуваат за намирниците како што се бисквити, лименки пиво и слатки кои мистериозно исчезнуваат од нивните кујни.

Едно лице рече дека наишла на маж во неговата кујна кој ѕирна во отворен фрижидер среде ноќ.

Сомнежите дека тоа би можело да биде Санчез Чакон се зголемија минатата недела откако еден ловец налета на човек кој одговараше на описот на бегалец кој живее во импровизиран камп во густата шума во паркот Фрагас до Еум во близина на градот.

Набрзо се собрале очајни жители, а осуммина од нив најавиле дека ќе ја прочешлаат областа во потрага по траги од избеганиот затвореник.

„Неверојатно е ова со што се соочуваме“, изјави еден жител за Ла Воз де Галициа, додека друг навести дека ова не е прва средба на жителите со Галискиот Рамбо. „Тој веќе се криеше во паркот Фрагас до Еум пред повеќе од 20 години“

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!