Вие имате прво да ја знаете вистината

Ким Јонг Ун им ја честиташе Новата година, и на народот му порача: „Ни претстои голема борба на живот или смрт“

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја заврши својата десетта година на власт со говор во кој, за разлика од претходните години, наместо нуклеарно оружје и САД ги спомна фабриките за трактори и училишните униформи, објавија во саботата државните медиуми.

Главните цели на Северна Кореја за 2022 година ќе бидат да го зајакне економскиот развој и да ги подобри животите на нејзиниот народ, а земјата се соочува со „голема борба до смрт“, рече Ким во говорот во петокот на крајот од четвртата пленарна сесија на 8. Централниот комитет на Корејската работничка партија, кој започна во понеделникот.

Средбата се совпадна со 10-годишнината од преземањето на Ким по смртта на неговиот татко во 2011 година.

Ким ги користеше минатите новогодишни говори за големи политички најави како дипломатски ангажман со Јужна Кореја и САД.

Но, во деловите од неговиот говор објавени во севернокорејските државни медиуми оваа година не ги спомнуваат САД, освен во врска со нејасните разговори за односите меѓу двете Кореи и „надворешните работи“.

Говорот ги истакна економските проблеми со кои се соочува Ким дома, каде самонаметнатото затворање на границите поради коронавирусот ја направи Северна Кореја поизолирана од кога било. Меѓународните организации предупредуваат на можен недостиг на храна и хуманитарна криза.

„Главната задача што ја чека нашата партија и народот следната година е да обезбедиме сигурна гаранција за спроведување на петгодишниот план и да доведе до извонредна промена во развојот и животниот стандард на земјата“, рече Ким.

Комунистичкиот лидер го искористи најголемиот дел од своето обраќање за внатрешни работи, како што се амбициозниот план за рурален развој и исхрана, училишни униформи и потребата за борба против „несоцијалистичките практики“.

Државните медиуми зборуваа за „развојот на ултра модерни системи за оружје“ како најголемо достигнување во изминатата година, а Ким ја истакна и потребата од зајакнување на националната одбрана поради нестабилната меѓународна ситуација.

Ким не го спомна американскиот повик за разговори за денуклеаризација или јужнокорејската иницијатива за формално завршување на Корејската војна, која траеше од 1950 до 1953 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!