Вие имате прво да ја знаете вистината

Новогодишната порака на Папата: „Насилството врз жените го повредува Бога, престанете!“

Папата Франциско во новогодишната порака утрово, кога Римокатоличката црква го слави празникот Света Марија и Светскиот ден на мирот, повика да се запре насилството врз жените затоа што „да се повреди жена значи да се повреди Бог“.

На одбележувањето на мисата во базиликата Св. Петар во Рим, 85-годишниот папа Фрањо изгледаше во добра форма за разлика од минатата година кога во последен момент одлучи дека нема да ја води мисата како што се очекуваше, пишува Ројтерс.

Папата денес ја прошета целата должина на централниот кораб на базиликата, за разлика од петокот вечерта кога влезе од споредниот влез и оттаму ја следеше мисата.

Поради ишијас, што предизвикува огромна болка која се шири низ нозете, Папата понекогаш не може да стои подолго време.

Во својата новогодишна проповед, Папата се фокусираше на темите на мајчинството и жените, за кои како што рече, ја одржуваат мрежата на животот и испрати една од најсилните пораки кои повикуваат на прекин на насилството врз жените.

„И бидејќи мајките носат живот и го држат овој свет, ајде да вложиме големи напори да ги славиме мајките и да ги заштитиме жените“, рече Френсис.

„Колку насилство е насочено кон жените! Нека престане! Да се ​​повреди жена значи да се повреди Бог кој се грижи за нашата хуманост преку жена.

Зборувајќи за жена претепана од нејзиниот поранешен сопруг минатиот месец на програмата на италијанската телевизија, Папата рече дека семејното насилство врз жените е речиси сатански чин.

Од почетокот на пандемијата со Ковид-19, пред речиси две години, Франциско постојано го осудува семејното насилство што ескалира во многу земји за време на карантините, бидејќи овие мерки целосно ги затвораа жените со нивните насилници.

Во пораката за Светскиот ден на мирот објавена во декември, папата Франциско ги повика земјите да ги пренасочат парите што ги издвојуваат за оружје за образование и го осуди трошењето пари за оружје на сметка на социјалните бенефиции.

Годишната порака за мир се испраќа до шефовите на држави и влади и меѓународни организации, а Папата им врачува копија на официјалните лица кои ќе го посетат Ватикан во текот на годината.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!