Вие имате прво да ја знаете вистината

Висечките градини на Вавилон ја украсуваат кина: Нов трговски центар инспириран од едно од седумте светски чуда

Едно од познатите седум чуда на стариот свет – Висечките градини на Вавилон, повторно оживеа, овој пат во Шангај, Кина.

Станува збор за нов трговски комплекс со нов пристап кон архитектурата.

Почетната фаза на проектот „Тјан Ан 1.000 дрвја“ вклучува ресторани, музеи, уметнички галерии и места за забава, заедно со најраното индустриско наследство во градот.

Структурата, дизајнирана од Томас Хедервик, британски архитект зад павилјонот на ОК на Светскиот саем во Шангај во 2010 година – се наоѓа покрај патиштата Моганшан и Чангху во округот Путуо.

„Ова ќе стане најсветлиот „бисер“ по должината на 42 километри долгиот брег на реката Сужоу Крик во централниот дел на Шангај“, рече Сонг Шенгли, заменик-директор на Одделот за односи со јавноста на Путу.

Започна изградбата на втората фаза, која ќе биде повисоката зграда со висечки градини покрај потокот. За две години ќе се отвори како хотел со бутици и деловна зграда.

Регионот покрај реката некогаш беше местото на првата приватна фабрика за брашно во Кина – најголемата и најмодерна фабрика од ваков вид во Источна Азија кога беше отворена во 1900 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!