Вие имате прво да ја знаете вистината

Вчера го гледавте филмот Тома, а Вака изгледаше автомобилот кога Силвана Арменулиќ го изгуби животот, се појави фотографија од страшната несреќа (фото)

Легендарната пејачка Силвана Арменулиќ трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа пред 45 години, на 10 октомври 1976 година, на автопатот Белград-Ниш, кога се враќала од концерт.

Заедно со неа починала и нејзината сестра Мирјана Барјактаревиќ, која била бремена и виолинистот Раде Јашаревиќ, додека третата сестра Дина Бајрактаревиќ Николиќ, како што еднаш рекла, за влакно ја избегнала смртта.

Силвана имала 37 години кога починала.

На социјалните мрежи се појави стара фотографија од местото на несреќата на која се гледа автомобилот во кој се наоѓала пејачката и кој е целосно уништен!

Според реконструкцијата на несреќата, по рамна сообраќајница фордот се движел со брзина од околу 150 км/ч, а потоа наеднаш почнал да преминува на левата, спротивна лента и дошло до судир. Десната страна на фордот со толкава сила удрила во камионот што целосно го извадила предното десно тркало и се вовлекла под него.

Погледнете го автомобилот на Силвана по судирот со камионот:

Силвана беше во брак со Радмило Арменулиќ, познат југословенски тенисер, со кој ја има 56-годишната ќерка Гордана, а тој претходно во една своја исповед се присети на деталите од страшната несреќа.

Се враќала од Александровац и во еден момент ја заболела главата, пеела таму во некоја кафана и ја удрила главата во шилец, па се заменила со Миодраг Јашаревиќ во автомобилот и тој седнал зад воланот. Дали паднал во шеќерна кома или заспал, што се случило и денес не се знае. Тој обично не возел брзо, но тогаш најверојатно се потпирал на гасот и директно удриле во камионот. Наместо останаа мртви тој, Силвана и нејзината сестра Мирјана која била бремена .И тоа е целата приказна, се присети Радмило на трагедијата.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!