Вие имате прво да ја знаете вистината

Дезмонд Туту сакаше еколошка кремација: Телото на надбискупот ќе биде подложено на аквамација, еве го процесот

Телото на надбискупот Дезмонд Туту ќе биде подложено на аквамација, сè попопуларната и еколошка алтернатива на традиционалните методи на кремирање, користејќи вода наместо оган.

Со аквамација или „алкална хидролиза“, телото на починатиот се потопува три до четири часа во мешавина од вода и силни алкалии, како што е калиум хидроксид, во метална кутија која е под притисок и се загрева на околу 150 степени.

По процедурата остануваат само коските кои потоа се исклучително меки. Се сушат во рерна, а потоа се мелат во прав, кој во урна се предава на семејството на покојникот.

Исто како техниката на компостирање на човечкото тело, кое е покриено со слоеви на органски материјал како што се лисја или цепнатинки, аквамацијата сè уште е дозволена само во одредени земји. Во Јужна Африка, каде Туту почина минатата недела на 90-годишна возраст, ниту еден закон воопшто не ја регулира оваа практика.

Методот е развиен во раните 1990-ти како начин за решавање на телата на животните користени во експериментите, по што се користел за грижа за добитокот за време на епидемија на кравјо лудило, изјави американскиот истражувач Филип Р. Олсон.

Медицинските училишта во Америка во 2000-тите користеа аквамација за да ги отстранат донираните човечки трупови, пред практиката да влезе во индустријата за погреби, напиша Олсон во труд од 2014 година.

Иконата на борбата против апартхејдот, Дезмонд Туту, чиј погреб се одржа вчера, остави барање неговата погребна церемонија да биде едноставна, а особено побара евтин ковчег и еколошка кремација.

Гробните места во урбаните области ширум светот стануваат сè поретки и поскапи,па аквамацијата привлекува се повеќе луѓе. Застапниците на овој метод веруваат дека водата е поблаг начин од пламенот и дека ова „течно кремирање“ троши помалку енергија од вообичаеното и испушта помалку стакленички гасови.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!