Вие имате прво да ја знаете вистината

Илјадници куќи се уништени во пожарот во Колорадо: „Цели населби исчезнаа за миг, улиците се претворени во пепел“

Речиси 1.000 домови се уништени во шумскиот пожар во западната американска држава Колорадо, соопштија локалните власти во саботата, а три лица се водат како исчезнати и се стравува дека се мртви.

Шерифот на округот Болдер Џо Пеле изјави за новинарите дека 991 зграда се уништени, а уште 127 оштетени во шумскиот пожар што избувна северно од Денвер во четвртокот.

Пеле рече дека е потврдено дека се исчезнати три лица, а се стравува дека се мртви бидејќи во пожарот им биле уништени куќите.

Има три неразјаснети извештаи за исчезнати лица. Нивните домови се уништени, во тие куќи има потенцијални човечки останки. Пожарите се жешки, сè е пропаднато и сега е покриено со околу 20 сантиметри снег, рече Пеле.

„Значи, потрагата е многу отежната“, рече тој, додавајќи дека снежните врнежи го спречиле ширењето на пожарот.

„Мислев дека ќе изгубиме животи само врз основа на размерите на овој пожар, неговата брзина и сериозност. Мислам дека е неверојатно што ако има само три жртви, а не 100 или стотици, па затоа сум благодарен за тоа, но ми е исклучително жал за тие семејства, рече Пеле.

Шерифот рече дека истрагата за причините за пожарот продолжува.

Француската агенција Афп наведува дека штетата е зачудувачка: снимките од воздух покажуваат дека цели улици се претворени во купишта пепел. Пожарот, за разлика од претходните пожари, ги зафати приградските населби, а не само руралните области.

Во четвртокот, шумски пожар принуди околу 30.000 жители да ги напуштат своите домови во Луисвил и Супериор, северно од Денвер.

Според гувернерот на Колорадо, Џаред Полис, пожарот, кој беше разгорен од силните ветрови, уништи цели населби само за неколку минути.

На жителите им беше наредено да ги евакуираат своите домови во четвртокот, повеќето само со облеката што ја носеа.

Семејствата имаа само неколку минути да стават сè што можат – нивните животни, нивните деца – во автомобилот и да заминат, објасни Полис.

Ваквите пожари се невообичаени во зима. Колорадо веќе неколку години е погодена од екстремна суша, како и голем дел од американскиот Запад.

Во последниве години, овој дел од Соединетите Држави доживеа пожари без преседан, особено во Калифорнија и Орегон.

Со глобалното затоплување, интензитетот и зачестеноста на епизодите на суша и топлотен бран веројатно дополнително ќе се зголемат, продолжувајќи да создаваат идеални услови за шумски пожари.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!