Вие имате прво да ја знаете вистината

Катастрофални поплави во Малезија: Погодени 125.000 луѓе, предупредување за голема плима на западниот брег

Седум држави во Малезија денеска беа погодени од поплави, а илјадници луѓе беа евакуирани, со што вкупниот број погодени од обилните врнежи во последните две недели се искачи на повеќе од 125.000, соопшти Националната агенција за управување со катастрофи.

Ројтерс потсетува дека поплавите се вообичаени на источниот брег на Малезија за време на годишната сезона на монсуните меѓу октомври и март, но невообичаено обилните дождови што започнаа на 17 декември раселеа илјадници луѓе и ги отежнаа службите за итни случаи.

Во поплавите загинаа 50 луѓе, а двајца се водат како исчезнати, соопшти полицијата.

Националниот центар за контрола на катастрофи издаде изјава за подготвеност за операции за катастрофи, а Министерството за наводнување и одводнување предупреди на плимата и осеката помеѓу 2 и 5 јануари и ги предупреди жителите на западниот брег на малезискиот полуостров, RSE Penos.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!