Вие имате прво да ја знаете вистината

Лисица и птици предизвикаа хаос на аеродромот во Лондон: „Ситуацијата е надвор од наша контрола“

На лондонскиот аеродром Хитроу една лисица предизвика хаос откако трчаше на пистата – откако јато птици, исто така, наводно принудно слетало авион.

Еден лет бил запрен при слетувањето бидејќи лисицата ја претрчала пистата на меѓународниот аеродром, а во меѓувреме, еден лет од Дубаи морал да биде надгледуван од противпожарни возила откако бил пријавен можен судир со птици при слетувањето, пренесува The Sun.

Портпаролот на контролата на летање потврди дека Airbus A350-1041 на British Airways конечно слетал безбедно. На социјалните мрежи се појавија натписи дека се забележани „неколку авиони“ како кружат откако биле принудени да престанат да слетуваат.

Британските медиуми пишуваат и дека се виделе сини трепкачки светла и се слушнале сирени. Хитроу Ноис, кој на Твитер ги објави најновите информации за пистата на Хитроу, напиша: „Добар ден, поради околности кои се надвор од наша контрола, ќе ја смениме пистата за 15:30 часот“. Хаосот предизвикан од бездомните животни може да предизвика доцнење на другите летови во текот на денот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!