Вие имате прво да ја знаете вистината

Манда, Маги, Галија, Беби Дол – Пееа во спотот „Од другата страна на виножитото“: Некои ги погоди болна судбина, а еве што прават денес ѕвездите

Сите ние кои пораснавме во 1990-тите се сеќаваме на тој период по многу турбулентните времиња. Распадот на Југославија, почетокот на војните, инфлацијата, но она што ни го направи детството поубаво е емисијата „Од другата страна на виножитото“ што на познатиот Трет канал, односно 3К, а ја водеше актерот Милорад Мандиќ Манда.

Во тие години беше популарна и „Заљубен си?“ на Мандино и за кратко време стана херој на детството на тогашните деца.

Сепак, песната која некако прво буди носталгија и ја поврзува со сето тоа е „Од другата страна на виножитото“, која потоа ги собра сите истакнати музичари и колегите на Манда кои пееја и учествуваа во снимањето. Сето тоа беше дел од новогодишната 3К програма од декември 1990 година.

Каде се тие и што прават? За жал, многу од нив веќе не се меѓу нас. Манда беше водител и заштитно лице на емисијата.

Манда

Милорад Мандиќ Манда почина на 15 јуни 2016 година. Срцето на Манда престана да чука на сцената додека го играше капетанот Хук во претставата „Петар Пан“.

Почнал да глуми дури по дваесеттата година. Прво стана член на Драмското експериментално студио на аматерски театар, а шест години откако се запозна со актерството, реши да се запише на ФДУ. Беше дел од „Дванаесетте величествени“, познат клас што го водеше професорот Влада Јевтовиќ. Негови соученици беа Весна Тривалиќ, Бранка Пујиќ, Драган Бјелогрлиќ, Драган Петровиќ Пеле, Слободан Бода Нинковиќ, Срѓан Жика Тодоровиќ. Сите тие сè уште го чуваат споменот на големиот актер и борец за театарот „Бошко Буха“, чие реновирање го започна самиот тој, а се уште не е завршено.

Манда го одбележа детството на многу генерации, а освен по маестралните улоги ќе го паметиме и по шоуто „Од другата страна на виножитото“.

Маргита Стефановиќ – Маги

Маги всушност рецитирала дел од песната, но тоа не го намалува нејзиниот музички придонес, напротив. Ја нарекоа Црната принцеза, а нејзината трагична судбина со години ги полнеше медиумите иако почина на 18 септември 2002 година. Таа имаше само 43 години, а приказните кои кружеа за нејзините последни денови се многу потресни, од завршување како бездомник до хранење од обожаватели.

Таа е родена на 1 април 1959 година, пораснала во уметничко семејство и почнала да се занимава со музика како девојче. Свирела на пијано и се запишала на Архитектонскиот факултет во Белград. Дипломирала во 1982 година и токму тогаш, заедно со нејзиното момче Срѓан Вејвод, кој и ги направил најубавите песни, се повеќе се интересирала за белградската андерграунд сцена, па тргнала во сосема друга насока.

На групата „Екатарина Велика“ се приклучи во 1983 година, една година по формирањето на бендот. Таа остана член на групата до крајот на 1994 година, односно до смртта на Милан Младеновиќ, што го означи и крајот на постоењето на вистинската ЕКВ.

Милан Делчиќ Делча

Овој мултимедијален уметник, драматург и музичар е роден во 1960 година во Крушевац и во својот краток живот постигна многу, од групата „У шкрипчу“, „Склекова“ и бројни сценарија за српската продукција, театарска и филмска. Одбележа значаен период на југословенската и српската музика, а глумеше и во „Отворени врати“.

“Десет години се бореше со рак на крвта и беше изложен на бројни зрачења. Ретко зборуваше со некого за својата болест. До пред два месеци неговите родители не ни знаеја дека боледува од оваа тешка болест. Ми праќаше пораки до пред две недели и претходно постојано ми пишуваше дека е добро и дека е пред опоравување и дека планира да прави нови проекти“, изјави блискиот пријател на Делча, режисерот Душан Варда.

Делча почина во болница на 24 јули 2011 година и имаше само 51 година.

Дејан Цукиќ беше активен со неговиот „Слоу ритам бенд“, соработуваше со Џони Штулиќ, долги години беше неизбежен музички гостин, гледаше кошарка и преведуваше книги. Во последно време не е активен на концерти, барем не во онаа мера од 1990-тите.

Љуба Нинковиќ е пејачот на познатиот бенд „S vremena na vreme“ и постар брат на Бодо Нинковиќ. Тој и беше голема поддршка на Менди во шоуто, а неговата музичка кариера во различни форми траеше неколку децении – од пеење, компонирање, продукција и аранжман. Соработуваше со Биља Крстиќ и нејзиниот „Бистрик“, кои пееја и во оваа песна. Подоцна се сврте кон традиционалната музика, особено онаа од источните краишта на србија, каде што постигна голем успех надвор од границите на државата.

Гејл Кербер и Неша Галија ја „бранеа“ честа на дел од јужната пруга, Галија издаде неколку албуми во текот на 1990-тите, работеше на музика во Зона Замфирова, Кербер издаде 2 албуми и неколку компилации, па дури беше фронтмен на познатиот Рони Џејмс Дио во Софија. Од 1998 година малку забавија, а потоа на почетокот на 2010 година повторно почнаа со поактивни концертни активности, а во 2021 година објавија нова песна „Бестрага све“, прва студиска песна по 23 и нова песна по 12 години.

Бејби Дол издаде одличен албум „Rhythm of the Heart“ во текот на деведесеттите (1995), кој имаше бројни хитови, потоа „I’m Angry“ од 2002 година, кој не помина толку добро и уште еден во 2006 година. Учествуваше во реални шоуа, се најде на насловните страници во медиумите поради турбулентниот приватен живот, а покрај хитовите остана запаметена и како последната претставничка на старата држава на Евровизија.

Групата Зана продолжи да постои, освен што Радован, еден од основачите, беше исфрлен од бендот затоа што избега од земјата и групата за време на бомбардирањето во 1999 година. Тие продолжија, издадоа бројни албуми, одржаа концерти. Тогаш во спотот се појавија и рокерите Вампири и Кики Лесендриќ од Пилоти кои исто така пееја.

YU Groupa и Van Gogh продолжија со успешна кариера, издадоа бројни албуми и беа активни концертно во текот на сите овие години, обидувајќи се, секој на свој начин, да го зачува рокенролот колку што може. Ју групата постои повеќе од половина век, Ван Гог од 1986 година, па може да се каже дека имаа големо влијание на југословенскиот рокенрол, секако секој во својот домен.

Елеонора и Изолда Баруџија престанаа да настапуваат заедно. Сплитјанката Елеонора Баруџија се преселила во Белград, но како што еднаш истакнала, кога нејзината сестра заминала во Германија, немала доволно сили да настапи без неа. Изолда живее во Дизелдорф од 2001 година и работи како професор по пеење на Академијата за музика. Таа е во брак со гитаристот Златко Манојловиќ.

Спотот има две верзии, едната е од студиска верзија, другата е направена како дел од новогодишната програма. Добро погледнете и обидете се да препознаете од некој од великаните на екс-ју музичка и актерска сцена.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!