Вие имате прво да ја знаете вистината

Нова листа на најбогати луѓе во светот: На тронот е останува Илон Маск, а по него се редица технолошки магнати

Десетте најбогати луѓе во светот добија уште 402 милијарди долари во 2021 година, според податоците на Блумберг.

Најмногу заработил Илон Маск. Годината ја започна со 156 и заврши со 277 милијарди долари на сметката, според индексот на милијардери на Блумберг. Основачот на Tesla и SpaceX неодамна објави дека ќе плати повеќе од 11 милијарди долари данок.

Заработката на Маск во 2021 година е помала од 140-те милијарди што ги заработи претходната година, но доволна за да остане убедливо најбогатиот човек на светот, пишува агенцијата ДПА.

Зад него е Џеф Безос, сопственикот на Амазон, кој во 2022 година влезе со 190 милијарди долари. Тоа е „само“ 4,5 милијарди повеќе од минатата година.

Безос, 57-годишниот кој ја напушти функцијата шеф на Амазон во јули, компанија често критикувана за работните услови на своите вработени, сега поголемиот дел од времето го поминува на одмор со девојката Лорен Санчез.

Сопственикот на Фејсбук, Марк Закерберг минатата година заработи 25 милијарди долари, а сега има 128 милијарди долари.

Закерберг минатата година го промени името на својата компанија од Фејсбук во Мета, а свиркачот Френсис Хауген се огласи против компанијата, обвинувајќи ја дека го става „профитот над луѓето“.

Основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, минатата година ја започна со 139, а ја заврши со 132 милијарди долари. Неговата поранешна сопруга Мелинда Френч Гејтс, со која во август стави крај на 27-годишниот брак, наводно има 11,4 милијарди долари.

Ко-основачот на Google, Лери, влезе во 12-цифрениот клуб на сметка во 2021 година, додавајќи 47 милијарди долари на своите 83 милијарди долари. На таа листа се запиша и неговиот колега Сергеј Брин, кој заработи уште 45 милијарди долари, со што неговото богатство достигна 125 милијарди долари.

Во збогатувањето на американските милијардери се приклучи и Французинот Бернар Арно, сопственик на најголемата компанија во светот која тргува со луксузни производи. Заработил дополнителни 61 милијарда долари, а сега поседува вкупно 176 милијарди долари.

Арно е единствениот надвор од Соединетите Држави кој влезе на листата на милијардери на Блумберг за 2021 година.

Сите десет на таа листа поседуваат повеќе од 100 милијарди долари. Единаесетта на листата е Франсоа Бетенкур Мејерс, наследничка на империјата Лореал од 94 милијарди долари и најбогатата жена на светот.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!