Вие имате прво да ја знаете вистината

По 30 години млад човек по сеќавање нацртал карта на своето родно село и ја нашол мајка си: „Ме киднапираше ќелав сосед“

Кинез, киднапиран пред повеќе од 30 години, ја пронашол својата биолошка мајка откако по сеќавање нацртал карта на неговото родно село.

Ли Џингвеи имал само четири години кога бил намамен од својот дом и продаден на шверцери на деца, пишува Би-Би-Си.

Тој ја сподели рачно нацртана мапа на 24 декември на апликација за споделување видеа за Douyin, а полицијата потоа го искористи неговиот цртеж за да најде мало село и жена чиј син исчезнал.

По ДНК тестирањето, тие повторно се сретнаа во провинцијата Јунан во саботата.

На видеото од долгоочекуваната средба се гледа како Ли Џингвеи внимателно ја отстранува маската на неговата мајка за да го погледне нејзиното лице пред да заплаче и да ја прегрне.

„Триесет и три години чекање, безброј ноќи на копнеж и конечно рачно нацртана мапа од меморијата, ова е момент на целосно ослободување по 13 дена“, напиша Ли на својот профил Дујин пред средбата. – Им благодарам на сите што ми помогнаа да го најдам моето семејство.

Ли бил киднапиран во 1989 година во близина на југозападниот град Жаотонг во провинцијата Јунан и потоа продаден на семејство кое живеело повеќе од 1.800 километри.

Тој сега живее во провинцијата Гуангдонг во јужна Кина, а претходните прашања до неговите посвоители за неговите биолошки родители не вродиле со плод, па тој се обратил на Интернет во потрага по нив.

– Јас сум дете што го бара мојот дом. Ќелав сосед ме одведе во Хенан околу 1989 година, кога имав околу четири години, рече тој во видео кое беше споделено илјадници пати.

„Ова е мапа на моето родно место што ја нацртав од памет“, вели Ли во видеото, држејќи груб водич низ селото, кој вклучуваше зграда за која веруваше дека е училиште, бамбусова шума и мало езерце.

Киднапирањата на деца не се невообичаени во Кина, општество кое многу го цени раѓањето на син.

Многу деца се киднапирани на рана возраст и се продаваат на други семејства. Во 2015 година, се проценува дека секоја година се киднапирани речиси 20.000 деца, според Би-Би-Си.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!