Вие имате прво да ја знаете вистината

Страв во Америка од воен удар: Генералот во пензија тврди дека услови за тоа може да се исполнат на следните избори!? (видео)

Пензионираниот американски генерал предупреди дека уште еден обид за бунт би можел да успее во 2024 година доколку успешно се сее „конфузија“ за тоа кој е врховен командант меѓу членовите на американската војска.

Пол Итон, поранешен американски генерал-мајор со две ѕвезди, изјави за NPR дека е загрижен дека американската војска може да биде „компромитирана“ со конкурентни тврдења за тоа кој победил на изборите и од кого треба да добива наредби.

Тој рече дека е загрижен оти некои припадници на армијата можеби нема да разберат „кој е правилно избраниот претседател“.

„Ако не е кристално јасно, може да ги зарази редовите или кое било ниво во американската војска“, рече тој.

„Ако имате ваква конфузија за изборите во 2020 година, не е чудно да мислите дека ќе имате мала конфузија [2024] и дека оваа конфузија може да влезе во редовите на американската војска.

Запрашан дали е повеќе загрижен за обичните војници кои „можеби сочувствуваат со антидемократските ставови“ или офицерите кои „на своите единици им даваат наредби кои би биле неуставни“, Итон рече: „Може да биде малку од сето горенаведено бидејќи тоа го видовме во 2020 година.

„Го гледам тоа како мало влијание со голема веројатност“, рече тој. „Тоа е можност за која мора да се подготвиме.

Итон, висок советник на VoteVets, во пресрет на следните избори рече дека армијата е потребна за да се води воена игра во која се тестираат сценаријата на оспорувани избори.

Тој исто така рече дека товарот е на воените лидери да алармираат во случај секој подреден да покаже „сомнеж во лојалноста и подготвеноста да ја следи заклетвата на Соединетите држави“.

„Овие луѓе треба да се идентификуваат и да им се обратите во одредено својство“, рече тој.

Тој рече дека е неопходно „секој 18-годишен Американец навистина да го разбере Уставот на САД“.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!