Вие имате прво да ја знаете вистината

Талибанците нарачаа обезглавување на женски кукли на излозите: „Не гледајte во нив, тие се грев“

Талибанците наредиле обезглавување на куклите во излозите, опишувајќи ги нивните глави како „идоли“ забранети од исламот, објавија странските медиуми.

Министерството за пропаганда на доблест и спречување на пороци оваа недела ги спречи трговците во западната авганистанска провинција Херат да ги отстранат главите на женските кукли, пишува Тајмс.

Оние кои не ја почитуваат оваа наредба ќе се соочат со тешки казни, предупредија тие.

Министрите веруваат дека луѓето обожаваат контроверзни марионети како идоли, а Куранот го смета идолопоклонството за непростлив грев. Наводно, дури и гледањето во лице на женска кукла е спротивно на шеријатскиот закон.

Првичната наредба на Министерството бараше целосно отстранување на куклите, но на крајот беше договорен компромис – ќе бидат отстранети само главите. Трговците во Херат се згрозени од оваа наредба за обезглавување и забележуваат дека куклите се прилично скапи. Еден трговец рече дека куклите чинат по 200 долари и дека отсекувањето на нивните глави е „голема загуба“ за него.

Министерството за пропаганда на доблести и спречување на пороците во Авганистан беше повторно формирано во септември, по падот на Кабул. Министерството е составено исклучиво од мажи и го замени поранешното Министерство за женски прашања, а жителите стравуваат дека моралната полиција на талибанците целосно ќе ги уништи правата на жените во земјата.

Неделава, Скај њуз објави и дека Министерството им кажало на таксистите во земјата дека не треба да ги возат жените на долги патувања доколку немаат придружник од машки пол.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!