Вие имате прво да ја знаете вистината

Јапонија развива вакцина против Ковид која ќе трае цел живот, користат искуства од вакцината против големи сипаници

Светот се соочува со третата година од борбата против коронавирусот, но добрите вести доаѓаат од Токио, Јапонија – научниците напорно работат на револуционерна вакцина која ќе гарантира доживотна ефикасност, пишува The Japan Times. Да потсетиме, постоечките вакцини поради падот на нивото на антитела бараат т.н. засилувачки дози, а новата вакцина треба да донесе голем пресврт на човештвото – покрај здравствените придобивки, може да доведе и до значителни финансиски заштеди – и на глобално ниво.

Мичинори Кохара , почесен професор на Метрополитен институт за медицински науки во Токио, почна да размислува на почетокот на 2020 година за вакцина која, како онаа за големи сипаници, ќе помогне да се искорени опасниот коронавирус. Кохара веќе три децении работи на темата вирусот вакцинија, кој се користел во вакцината против сипаници, а која била развиена во 1796 година од британскиот лекар Едвард Џенер. Неговата вакцина успешно искоренила заразна болест, а последниот познат случај бил пациент од Сомалија во 1977 година.

Во април 2020 година, Кохара, во соработка со Националниот институт за заразни болести, започна да го развива рекомбинантниот вирус на вакцина, кој го содржи шилестиот протеин на вирусот САРС-КоВ-2, предизвикувачкиот агенс на ковид-19. Неговиот тим избра непатоген вид на вакцина наречена DIs, кој делува како исклучително ефикасен и безбеден вирусен вектор.

Револуционерната вакцина на Кохара може да произведе моќни неутрализирачки антитела во рок од една недела по имунизацијата и да понуди долготрајна заштита. И ако две инјекции од вакцината се даваат со разлика од три недели, неутрализирачките антитела се зголемуваат за дури десет пати. Вакцината, исто така, најверојатно ќе биде ефикасна против омикрон. Друга предност е неговата способност да се чува долго време на собна температура.

Експериментите на глувци со рекомбинантен вирус на вакцина што го кодира високо патогениот ген на птичјиот грип покажаа високи нивоа на антитела кои останаа стабилни повеќе од 20 месеци, што е речиси просечниот животен век на глувците, сите вакцинирани глувци беа живи 20 месеци по вакцинацијата, додека невакцинираните починаа.

Оваа вакцина може да предизвика антитела и да создаде доживотен имунитет. Една инјекција ја задржува својата ефикасност повеќе од 20 месеци, а не постои друга вакцина која може да постигне такви ефекти – изјави Мичинори Кохара.

Истражувањето на мајмуните макаки, ​​исто така, покажа дека вакцината ги штити приматите од развој на пневмонија, а количината на вирусот откриен во нивните бели дробови беше под границата – седум дена по инфекцијата со коронавирус.

Јапонскиот производител на лекови Nobelpharma Co. планира да ги спроведе првата и втората фаза од клиничките испитувања на вакцината Кохарин до почетокот на 2023 година. Студијата ќе вклучи 150 до 200 волонтери, вклучувајќи ги и оние кои ја преживеале инфекцијата и оние кои биле целосно вакцинирани. Доколку се потврдат ефикасноста и безбедноста, завршната фаза од клиничкото испитување треба да започне веднаш потоа, а комерцијализацијата на вакцината е закажана најрано за 2024 година.

Кохара исто така тврди дека неговата вакцина предизвикува многу помалку несакани ефекти. Тоа го поткрепува и фактот што вирусите во вакцината против сипаници се користеле повеќе од два века и биле безбедни. Да потсетиме, пред искоренувањето на големите сипаници во 1980 година, вакцината се користеше до 1976 година, а ја примаа речиси сите луѓе родени пред 1976 година.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!