Вие имате прво да ја знаете вистината

Американскиот министер за одбрана позитивен на корона, но ќе ги задржи сите овластувања додека е во карантин

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин беше позитивен на тестот за ковид-19 со благи симптоми, но ќе ги задржи сите овластувања за време на неговиот карантински престој дома во следните пет дена.

Остин, кој беше вакциниран и прими бустер доза, беше позитивен во неделата, велејќи во соопштението за печатот дека последен пат се сретнал со американскиот претседател Џо Бајден на 21 декември, повеќе од една недела пред да почне да чувствува симптоми, пренесува Ројтерс.

Како што мојот лекар јасно ми кажа, мојот статус како целосно вакцинирана личност и дополнителната доза што ја примив на почетокот на октомври ја направија инфекцијата многу поблага отколку што инаку би била, рече Остин.

Тој рече дека вчера побарал да биде тестиран бидејќи почувствувал одредени симптоми додека бил дома.

Колку што е можно, планирам оваа недела да присуствувам на оние клучни состаноци и дискусии кои се потребни за донесување одлуки. Ќе ги задржам сите овластувања – нагласи Остин, но додаде и дека неговата заменичка Кетлин Хикс ќе го застапува во некои работи.

Брзото ширење на високо преносливиот вид омикрон доведе до нагло зголемување на инфекциите со ковид-19 во Соединетите држави.

Американските власти регистрираа најмалку 346.869 нови случаи на коронавирус во саботата, додека бројот на смртни случаи од ковид се зголеми за најмалку 377, на 828.562, според Ројтерс.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!