Вие имате прво да ја знаете вистината

Полицијата со чамци и батериски ламби ја претражува Сава, Нови информации во потрагата за младиот Сплиќанин кој изчезна во Белград (видео)

Поминаа речиси три дена од исчезнувањето на Матеј Периш (26) од Сплит, кому му се губи секоја трага ноќта меѓу четврток и петок, последните денови од старата година. Неговиот татко Ненад вчера пристигна во Белград за да се вклучи во потрагата по неговиот син.

Речната полиција со чамци ја пребарува реката Сава, додека таткото на Матеј, Ненад се уште е во Бетон хол, до кафулето Готик, каде последен пат бил виден неговиот син.

Се најдов со друштвото што беше во оваа кафаната со Матеј. Ќе одам во полиција што е можно поскоро, ако не денес, утре наутро. Тоа е се што можам да кажам. Ги замолувам граѓаните на Србија да пријават се што знаат, во име на моето семејство, им благодарам на сите – рече видно вознемирен Ненад Периш, таткото на исчезнатиот млад човек.

Да потсетиме, ноќта меѓу четврток и петок, односно на 31 декември околу 2.30 часот му се губи секоја трага на младиот сплиќанец Матеј Периш (27). Со пријателите дошол во Белград на новогодишната ноќ.

Тие во разговор со медиумите рекоа дека седуммина од нив вечерта на неговото исчезнување прво отишле на вечера во ресторан во Бетон хол, а потоа во клубот Готик. Кога во еден момент друштвото сфатило дека Матеј веќе некое време го нема, почнале да го бараат внатре. На излегување од клубот сфатиле дека јакната му останала во гардеробата. Тие ја продолжија потрагата наоколу.

По пребарувањето, пријателите заминале на спиење и се надевале дека тој ќе се појави утрината. Кога тоа не се случило, контактирале со полиција.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!