Вие имате прво да ја знаете вистината

Кој е всушност Матеј Периш!? Ова е неговата животна приказна, а деталите на неговиот татко кажуваат многу за него!

Денес продолжи потрагата по исчезнатиот 27-годишен Матеј Периш од Сплит, кој е исчезнат и се трага по него од 31 декември, а последен пат е забележан во белградскиот клуб Готик.

Тој заминал во Белград да ја дочека Новата година. Засега е познато дека младиот човек среде ноќ го напуштил клубот и дека камерите го снимиле како оди кон реката.

Полицијата детално ја пребарува реката и околината. Мрежата за опасност на Србија синоќа тргна во потрага и со батериски ламби но и ја пребаруват областа Ушќе. Потрагата траела цела ноќ, а продолжила и утрово.

Да потсетиме, како што соопштивме претходно, криминологот Бранко Лазаревиќ, за хрватските медиуми изјави дека не му се допаѓа тоа што од моментот на неговото исчезнување до почетокот на потрагата поминало многу време и како осомничени ги нарече и неговите другари.

Кој е Матеј Периш, младиот човек кој сега го бара цел Белград ?

Тој е млад човек роден 1994 година во Сплит. Според зборовите на неговиот татко, Матеј тренирал ватерполо, бил спортист и непушач. Неговиот татко, Ненад, зборуваше за него низ контекстот на можен случаен пад во реката.

Мислам дека поради неговата состојба, и состојба на знаење за пливање и вештини не доаѓа предвид да падне во реката и тоа да би била околност која може да доведе до трагична несреќа, изјави Периш.

Матеј завршил средно образование и Економски факултет. Тој во текот на летото работел како капетан на брод, па можеме да кажеме дека имал добри познавања и добри искуства со водата.

Периш има отворен профил на Инстаграм, на кој, сепак, во последно време не е активен. Како што можете да видите и сами, тој сакал да патува, па има фотографии од Амстердам и Прага, како и неговите кадри додека скока во морето и нурка во длабочините.

Инаку, последната објава на профилот била објавена во февруари 2020 година. Но, во последните два дена има некои коментари, па се молат за Матеј, но пишуваат и невистини дека е пронајден мртов.

Описот на профилот на Периш гласи: Живеј божествено, не очекувај ништо!.

Како што рекол таткото на Матеј, ова било првпат Матеј да дојде во Белград со пријателите, со кои требаше да ја дочека Новата година.

Што се однесува до неговиот татко Ненад, тој е познат судија во ватерполо. Судеше и на Олимпијадата во Токио. Затоа, не е нелогично што заедно со добронамерните граѓани понудиле помош, но помош беше понудена и луѓе од српското ватерполо, како поранешниот ватерполист Игор Милановиќ, помошникот министер за спорт Дарко Удовичиќ и Данило Икодиновиќ.

“Не го познавам исчезнатото момче од Сплит, татко му го знам како судија во ватерполо. Навистина ме потресе овој одвратен настан. Боже, само што е жив и здрав!” напиша Икодиновиќ на својот Твитер.

Да додадеме дека Матеј има две сестри за кои зборуваше и неговиот татко.

Ми рекоа тато оди најди го, вели Ненад Периш, кој моментално го бара својот син во Белград.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!