Вие имате прво да ја знаете вистината

Поради тројца заразени затворија градот со 1,2 милиони жители, луѓето остануваат без храна: „Менувам паметен телефон за ориз!“

Карантин е воведен на повеќе од милион луѓе во град во централна Кина, откако беа пријавени три асимптоматски случаи на коронавирус во последното масовно затворање во земјата.

Пекинг го следи пристапот „нулта ковид“ со строги ограничувања за влез и насочени затворања откако вирусот првпат се појави. Но, стратегијата е под притисок од серијата неодамнешни епидемии и само еден месец пред Зимските олимписки игри.

Јужоу, град со околу 1,17 милиони жители во провинцијата Хенан, објави дека сите граѓани морале да останат дома од понеделник навечер за да го контролираат ширењето на вирусот. Објавата е предизвикана од откривањето на три случаи во последните неколку дена.

На луѓето „не им е дозволено да излегуваат“, се вели во соопштението објавено во понеделникот, додека сите заедници ќе постават „чувари и врати за строго спроведување на мерките за превенција и контрола на епидемијата“.

Градот веќе објави дека ги суспендира автобуските линии и такси возилата и ги затвора трговските центри, музеите и туристичките атракции.

Кина денес пријави уште 175 нови случаи на Ковид-19, вклучително и пет во провинцијата Хенан и уште осум во посебно жариште поврзано со фабрика за облека во источниот град Нингбу.

Иако бројот на пријавени случаи е мал во споредба со другите делови на светот, бројот на новозаразени со коронавирус во последните недели достигна високо ниво кое не е забележано во земјата од март 2020 година.

Во вторникот беа пријавени 95 нови случаи во Ксиан – историски град со 13 милиони луѓе во соседната провинција Шанкси – кој е во изолација скоро две недели.

Ксиан пријави повеќе од 1.600 случаи од 9 декември, иако бројките почнаа да опаѓаат во последните денови во споредба со бројките од минатата недела.

Претставниците на локалната самоуправа за кои се верува дека не успеале да спречат појава на вирус во Кина честопати се отпуштаат или казнуваат, што ги натера провинциските влади да наметнат построги мерки во обид брзо да го ограничат бројот на заразени.

Во Ксиан, двајца високи функционери на Комунистичката партија беа отпуштени поради „недоволна строгост во спречувањето и контролирањето на избувнувањето на заболени“.

Минатиот месец, кинеското дисциплинско тело објави дека десетици службеници биле казнети затоа што не успеале да спречат појава на епидемија во градот.

Остриот пораст на инфекциите се случува додека Пекинг се подготвува да биде домаќин на Зимските олимписки игри следниот месец.

Покрај Јужоу, во карантин е и градот Ксиан, каде од 23 декември во своите домови се задржани околу 13 милиони луѓе. Тие не можеле да одат да купат храна, а поради тоа што ја немале, во очај почнале да си ги разменуваат постоечките залихи.

Според Би-Би-Си, некои жители дури нудат технолошки уреди во замена за храна.

Иако властите им ветија на домаќинствата бесплатна храна, на многумина им снема залихи или воопшто не добија помош.

На видеата и фотографиите на социјалната мрежа Веибо се гледа како луѓето ги заменуваат цигарите со зелка, течноста за миење садови за јаболка или хигиенските влошки за мало купче зеленчук.

На една снимка се гледа како жител ја менува својата Nintendo Switch конзола за пакет инстант тестенини и две колачиња. Друг маж наводно сакал да го замени својот паметен телефон и таблетот за ориз.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!