Вие имате прво да ја знаете вистината

Русија може да ја надигра Европа: „Путин е во завршна фаза на склучување договор со Си Џинпинг“

Рускиот претседател Владимир Путин наводно е во завршна фаза на склучување договор со кинескиот колега Си Џинпинг за изградба на нов гасовод што би можел дополнително да ја влоши гасната криза во Европа и да и овозможи на Русија да ја надигра ЕУ во геополитичките и енергетските игри, објави британски „Дејли експрес“. .

Договорот ќе го лансира гасоводот „Моќта на Сибир 2“, за кој се вели дека ќе го удвои извозот во Кина, транспортирајќи до 50 милијарди кубни метри повеќе природен гас секоја година отколку што моментално го прави преку гасоводот „Моќта на Сибир“. Ова е случајно или не, количина еднаква на онаа за која е дизајниран гасоводот Северен тек 2, кој чека регулаторно одобрение за стартување и е наменет за испорака на руски гас до Германија и понатаму во Европа преку Балтикот.

Британскиот весник забележува и дека информациите за лансирање на новиот гасовод доаѓаат во време кога Европа е во енергетска криза, а цените на гасот достигнуваат рекорди. Тој додава дека енергетската криза во ЕУ се интензивира во последните неколку недели откако беа затворени некои нуклеарни реактори во Франција, а Германија бележи слабо производство на електрична енергија од ветерниците.

Последователниот недостаток на струја ги натера земјите да согоруваат повеќе јаглен, па дури и мазут за да ги запалат светлата и домовите да бидат топли, но тоа е на штета на прокламираните еколошки цели, пишува Дејли експрес. Во исто време, енергетски и (гео) политички експерти го обвинуваат Путин за мешање во снабдувањето со гас за да изврши притисок врз ЕУ да го одобри гасоводот Северен тек 2.

Аналитичарите предупредуваат дека новиот гасовод од Русија до Кина ќе и овозможи на Русија дополнителен лост на влијание врз Европа, оставајќи ја ЕУ немоќна да ја запре растечката агресија на Кремљ против Украина.

Моќта на Сибир 2, како и оригиналната варијанта на истиот гасовод, би донела гас од сибирскиот полуостров Јамал, извор на гас што се извезува во Европа, ќе извезува и во Кина. Западните власти се загрижени дека проектот би можел да има геополитички импликации за европските нации пред сериозно да се впуштат во транзиција кон обновлива енергија.

Со оглед на тоа што планираниот гасовод Siberian Power 2 ќе може да испорача на Кина приближно исто количество што може да го пренесе Северен тек 2 во Европа, тоа ќе му даде на Кремљ повеќе можности да влијае на тоа кој го добива гасот и по која цена, велат аналитичарите, а некои дури сметаат дека зависноста на Европа од рускиот гас ќе значи дека таа на крајот ќе мора да попушти пред притисокот од Москва.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!