Вие имате прво да ја знаете вистината

Казахстан во пламен: Режимот падна, семоќниот владетел во бегство, тотален хаос на улиците

Се чини дека за само неколку дена жестоки протести (започнати на 3 јануари поради поскапувањето на бензинот) режимот во Казахстан падна!

Долгогодишниот Елбаси – лидер на нацијата – Нурсултан Назарбаев кој е на власт од 1989 година (поднесе оставка како претседател во 2019 година, но сè уште беше владетел во сенка) се подготвува, ако не веќе, да ја напушти земјата! Радио Ехо на Москва објави дека Назарбаев е подготвен да ја напушти земјата поради „одење на лекување“.

Оваа информација радиото ја доби од извор во руското Министерство за надворешни работи, а не е исклучено Назарбаев веќе да побегнал од земјата.

Во поранешниот главен град Алмати (поранешен Алма Ата), разбеснетите демонстранти ги демолираа спомениците на Назарбаев, ги окупираа државните згради и градската администрација, како и меѓународниот аеродром таму. Радиото не кажува каде би отишол Назарбаев на „лекување“, но веројатно тоа било една од руските „бањи“.

Исклучен интернетот

Медиумите јавуваат дека не се знае што ќе биде со летовите за Минск и Москва, а тие веќе ги прекинаа летовите за Казахстан од тие градови. Неколку прорежимски телевизии во земјата престанаа со работа, а студијата на некои од нив беа уништени од бунтовниците, додека работниците бегаа од разбеснетите бунтовници.

На демонстрантите им се придружија и работниците од најголемиот металуршки комбинат во Казахстан во градот Балкаш. Протестите се шират низ земјата, а во Казахстан е исклучен интернетот, а не работат ниту мобилните телефони. Десетици илјади луѓе излегоа на протести кои набрзо добија политички контури, забранетото опозициско движење Демократски избори ги повика своите приврзаници да излезат на улиците, а полицијата брутално ги растера со гумени куршуми и солзавец. Жестоки конфликти имаше и особено во градот Алмати. Стотици полицајци и повеќе од 500 демонстранти беа повредени, а најмалку исто толку беа приведени.

Агенциите јавуваат дека на улиците владее хаос, а се чини дека на режимот што владееше со земјата од осамостојувањето на почетокот на 90-тите, му дојде дефинитивно крајот. Демонстрантите вооружени со палки, синџири и друго практично „оружје“ упаднаа во зградата на Градското собрание, каде набрзо се слушнаа истрели и избувна пожар. Маса демонстранти во Алмати го уништија и запалија седиштето на владејачката партија Нур Отан (Светлината на татковината), предводена од казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев. На улиците горат автомобили, камиони и автобуси, а демонстрантите бараат од полицијата да им се придружи.

Повеќе од 180 продавници и ресторани беа провалени, опустошени и ограбени. Актуелниот претседател Касим-Жомарт Токаев, кој беше поставен од самиот Назарбаев, во текот на денот донесе неколку одлуки за спас на она што може да се спаси, па го смени вечниот 81-годишен Назарбаев од функцијата шеф на Советот за национална безбедност на Казахстан, ја распушти претходната влада и за нов шеф на Комитетот за национална безбедност го назначи својот близок соработник, заменик-шефот на претседателскиот кабинет Касимбек Кусебаев.

Претседателот Токаев ја прифати оставката на премиерот Аскар Мамин и воведе вонредна состојба најпрво во главниот град Нур-Султан и некои други бунтовнички региони како Ајрауск и Актобе, од 5 до 19 јануари со можност за продолжување, за сега да се прошири на целата земја. Но, не се знае што ќе се случи, бидејќи очигледно режимот веќе не ја контролира ситуацијата, особено во некои делови од земјата. Се најавува дека „акција“ би можела да преземе и армијата. Железниците и целиот сообраќај со главниот град се суспендирани во поголемиот дел од земјата бидејќи режимот стравува дека демонстрантите од другите делови на Казахстан би можеле да се соберат во Нур-Султан.

Враќање на државните прописи

Во главниот град полицијата го затвори центарот и го забрани пристапот до сите државни институции. Претседателот на Казахстан веднаш одлучи да ја укине владината мерка да ги диктира цените на горивата на пазарот и да ги врати „државните регулативи“. Иако беше донесена одлука цената на автогасот да се врати од 120 тенге (околу 0,27 долари) за литар на околу 60 тенге (0,12 долари), се чини дека протестниот бран што се шири низ земјата не може да се запре. Дополнително, воведе мораториум на цената на комуналиите, парното и основните намирници за 180 дена.

Очигледно е дека по автогасот власта имала намера да ги поскапи комуналиите и многу други производи, па сега, плашејќи се за сопствениот опстанок, претседателот одлучил да ја смири тензичната и запалива ситуација во државата во која владее „тим „ околу Нурсултан Назарбаев.

Да потсетиме, во 2019 година тој му ја препушти функцијата шеф на државата на Касим-Жомарт Токаев, но стана доживотен член на Уставниот совет, кој има моќ да одбие или да стави вето на секоја одлука на парламентот и претседателот. Во земјата нема опозиција, а од егзил ја води поранешниот член на режимот и банкар Мухтар Абљазов, кој ги повикува Казахстанците на бунт. Поскапувањето на бензинот очигледно беше пад што се претвори во бунт против режимот. Казахстан е еден од најголемите производители на нафта и гас во поранешниот СССР, по Русија. Резервите на нафта се проценуваат на повеќе од 30 милијарди барели, а резервите на гас на повеќе од 300 милиони тони.

Кремљ објави дека „внимателно ја следи ситуацијата“ во Казахстан и дека тамошните власти не побарале помош од Русија. Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, рече дека се надева дека „нашите пријатели можат да се справат со ситуацијата“ и дека „сами ќе ја решат бидејќи тоа е внатрешно прашање на Казахстан“. Александар Лукашенко разговараше со Владимир Путин и претседателот Токаев за тензиите во Казахстан.

Зачленете се и ќе добивате екслузивни вести од нашиот портал!